Երևանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանի դատավոր Երեմ Եսոյանի կամ այլ դատավորի հետ կապված քրեական հետապնդում հարուցելու մասով Բարձրագույն դատական խորհուրդը որևէ միջնորդություն չի ստացել։ Այս մասին Factor TV-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնում է խորհրդի մամուլի քարտուղար Ծովինար Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք՝ երեկ Factor TV-ն հայտնել էր, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն դատարան է հանձնել դատավորներին կաշառելու գործը, 3 անձ ամբաստանյալի աթոռին է։ Նրանց թվում են՝ «Դոնմալ» ընկերության տնօրեն Արթուր Մանվելյանը, նրա ընկերը՝ Խաչատուր Գասպարյանը և դատավորների հետ կապն ապահովող Աշոտ Կարապետյանը։ Գործով որևէ դատավոր մեղադրյալի կարգավիճակ չունի։ Մեր տեղեկություններով՝ դատավորներից մեկը, որն ըստ նախաքննական մարմնի կաշառք է ստացել «Դոնմալ»-ից, Երեմ Եսոյանն է։
Քաղաքացիական, սնանկության դատարանների խոսնակ Ալեքսանդրա Հոսեփյանի խոսքով՝ անհարկի շահարկվել է դատավոր Երեմ Եսոյանի անունը, հրապարակվել նրա լուսանկարը։ Նա հերքեց, որ դատավորը որևէ առնչություն ունի նշված քրեական գործի հետ և հրապարակումը կարող է հանրության շրջանում ձևավորել սխալ պատկերացում Եսոյանի վերաբերյալ․ «Միաժամանակ հիշեցնում եմ, որ Ձեր հրապարակմամբ ևս նշված է, որ դատավոր Երեմ Եսոյանի կողմից կայացված դատական ակտը ի վնաս «Դոնմալ» ընկերության է։ Հորդորում եմ չշահարկել դատավորի անունը»։
Ավելի վաղ հայտնել ենք՝ մեղադրական եզրակացության համաձայն՝ «Դոնմալ»-ի տնօրենը և նրա ընկերն ընդունել են կաշառքի չափի վերաբերյալ դատավորների պահանջը, որից հետո միջնորդին են փոխանցել 10.000 դոլարը, նա էլ իր հերթին գումարը տվել է դատավորներին:
Նախաքննական մարմինը կաշառքի ենթադրյալ դեպքի մասին իմացել է մեկ այլ գործով օպերատիվ-հետախուզական գործողություններ իրականացնելիս։