Կոնֆերենցիայի լիգայի խաղից հետո Հայաստանում «Լեգիա Վարշավա» ակումբի 24 երկրպագուի ձերբակալությունը որևէ կապ չունի տեղի «Նոա» ակումբի երկրպագուների հետ բախումների հետ, գրում է լեհական przegladsportowy.onet.pl-ը։
«Լեհերը ոչ մի անկարգություն չեն սկսել․ նրանք պարզապես հարձակման են ենթարկվել։ Ինչպես մեզ հաջողվեց պարզել, հինգշաբթի երեկոյան լեհերի վրա «որս» էր կազմակերպել Ռուսաստանից ժամանած, կազմակերպված պսևդո-երկրպագուների խումբը»,-նշում է պարբերականը։
Հիշեցնենք՝ դեկտեմբերի 12-ին ՆԳՆ-ից հայտնեցին, որ Խանջյան փողոցից հասարակության հանդեպ բացահայտ անհարգալից վերաբերունք դրսևորելու և խուլիգանություն կատարելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածով ձերբակալվել և ոստիկանություն է տեղափոխել Լեհաստանի Հանրապետության 17 քաղաքացի։
Լեհական լրատվամիջոցի փոխանցմամբ՝ «Լեգիայի» երկրպագուների վրա հարձակվել է Ռուսաստանից ժամանած կազմակերպված խումբը։
«Հայերը մեր նկատմամբ շատ բարեհամբույր էին տրամադրված։ Նրանք կենտրոնացած էին իրենց վրա, իրենց աջակցման վրա, իսկ քաղաքում շատ ջերմ էին վերաբերվում լեհերին»,-պատմել է դեպքի վայրում գտնվող Legia.net կայքի գլխավոր խմբագիր Մարչին Շիմչիկը։
Նա նշել է, որ երեկոյան՝ արդեն խաղից հետո, ռուսական խմբերը քաղաքում լեհերին էին փնտրում։
«Նույնիսկ մի դեպք եղավ, որ նստած էինք սրճարանում, ու նրանք ներս մտան։ Բայց երբ հասկացան, որ միայն լրագրողներ ենք, ասացին, թե երկրպագուներ են փնտրում, ոչ թե լրագրողներ։ Նրանք խմբերով շրջում էին քաղաքով ու փնտրում։ Վերջում մեր երկրպագուներին հանդիպեցին Հանրապետության հրապարակում։ Այդ ժամանակ հավաքվեցին ու հարձակվեցին»,- պատմել է Շիմչիկը։
Legia.net-ի գլխավոր խմբագրի խոսքով՝ հայկական ոստիկանությունը արագ և արդյունավետ է արձագանքել։ Տեղացի երկրպագուները նույնիսկ օգնել են լեհերին․ «Այն, ինչ կարելի էր լսել, հարձակվողները «Զենիթ»-ի խուլիգաններն էին։ Նրանք կրում էին ակումբի գույները, ունեին դաջվածքներ, իսկ որոշները՝ նաև զինված էին»։
Przeglad sportowy-ի փոխանցմամբ՝ հայկական ոստիկանության կողմից ձերբակալված «Լեգիայի» երկրպագուների մեծ մասը արդեն ազատ է արձակվել։ Ձերբակալվել են նաև մի քանի ռուսներ։ Դեպքի վայրում աշխատում է Լեհաստանի հյուպատոսը։
Լեհ ֆուտբոլասերները Հայաստան էին ժամանել՝ հետևելու Կոնֆերենցիաների լիգայի 5-րդ տուրի «Նոա» – «Լեգիա» հանդիպմանը։ Դեկտեմբերի 11-ին Հանրապետական մարզադաշտում կայացած խաղում հայկական ակումբը կամային հաղթանակ էր տարել 2-1 հաշվով։