Դիարբեքիր նահանգի Սուր շրջանի Ալիփաշա թաղամասում գտնվող հայկական Սուրբ Սարգիս եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները շարունակվում են։
Հայկական եկեղեցին պատկանում է Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցու հիմնադրամին և ժամանակի ընթացքում վնասվել է ծխական համայնքի բացակայության պատճառով, ինչպես նաև 2023 թվականի փետրվարի 6-ի Քահրամանմարաշում տեղի ունեցած երկրաշարժերի ժամանակ, վերականգնման աշխատանքները սկսվել են անցյալ տարի։
500-ամյա պատմության ունեցող Սուրբ Սարգիս հայկական ուղղափառ եկեղեցի է այցելել և ընթացիկ աշխատանքների մասին տեղեկացել Դիարբեքիրի նահանգապետ Մուրատ Զորլուօղլուն։ Նա նշել է, որ իրենք մեծ նշանակություն են տալիս մշակութային ժառանգության պահպանմանը։
«Վերականգնման ավարտով այս պատմական կառույցը զգալի ներդրում կունենա Սուրի պատմական կառուցվածքում և քաղաքի մշակութային բազմազանության մեջ»,- ասել է նա։