ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի իշխանություններն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հրավիրել են մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, որը նախատեսված է 2026 թվականի մայիսին՝ Երևանում: Կմասնակցի՞, արդյոք, Ալիևը Երևանում կայանալիք գագաթնաժողովին։ Թեմայի շուրջ ադրբեջանական իշխանական Caliber.az-ի հրապարակման մեջ նշվում է, որ նախ անհրաժեշտ է հաշվի առնել ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների ներկայիս վիճակը:
«Գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը ողջունում է խաղաղության օրակարգը։ Ավելին, հենց Բաքուն էր առաջարկել դրա հիմքը՝ առաջ քաշելով հինգ հիմնական սկզբունքներ, որոնք հետագայում հիմք հանդիսացան Վաշինգտոնում նախաստորագրված խաղաղության պայմանագրի համար։ Նախաստորագրումը ամրագրեց համաձայնեցված տեքստը և ապագա կարգավորման ընդհանուր շրջանակը։ Գործընթացը շարունակվում է, և տարածաշրջանում փաստացի խաղաղություն է հաստատվել։ Ընդգծում ենք ենք «փաստացի» բառը, քանի որ իրավական շրջանակը դեռևս չի ավարտվել։ Հենց այդ պատճառով, ինչպես Caliber.Az-ը տեղեկացել է դիվանագիտական ​​աղբյուրներից, երկկողմ հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը դեռևս թույլ չի տալիս նախագահ Ալիևի այցը Երևան դիտարկել ակտուալ քայլ»,- ասվում է իշխանական լրատվամիջոցի հրապարակման մեջ։
Ըստ լրատվամիջոցի՝ առանց ստորագրված համաձայնագրի և գործնական մեխանիզմների գործարկման՝ բարձր մակարդակի այցը կարող է կեղծ տպավորություն ստեղծել գործընթացի ավարտի մասին․ «Քանի դեռ իրավական բազան ձևակերպված չէ և պարտավորությունները  չեն սկսել իրականանալ, նման քայլերը վաղաժամ կլինեն»։
Caliber.az-ը, միաժամանակ, նշում է, թե բարձր մակարդակի այցելությունների հեռանկարը ապագայում չի բացառվում։ Ընդհակառակը, խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից և իրականացումից հետո դա կլինի գործընթացի տրամաբանական շարունակությունը, իսկ այժմ անհրաժեշտ են գործնական քայլեր՝ նախկինում համաձայնեցված պարտավորությունները կատարելու համար, որոնք «կամրապնդեն խաղաղությունը ոչ միայն դե ֆակտո, այլև դե յուրե»։