«Եթե վաղը քաղաքը մաքրված չտեսաք, քաղաքապետարանին չմեղադրեք»,- Գյումրիի քաղաքապետարանի ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված տեսանյութում հայտարարել է Գյումրիի փոխքաղաքապետ Գագիկ Մանուկյանը։
Նա նշում է, թե իրավապահները կոմունալ ծառայությունների աշխատակիցներին բերման են ենթարկում ու «չեն վերադարձնում»․ «Վարորդ մարդը, կամ մաքրող կինը ի՞նչ պիտի արած լինեն։ Էդ մարդկանց ինչո՞ւ եք տանում, պահում»։
Մանուկյանի խոսքով՝ ավագանու 2 անդամի ևս բերման են ենթարկել, «30-40 մարդու տարել են, տարբեր ոստիկանության բաժիններով ցրել են»։
«Քաղաքապետի խորհրդական Աշոտ Պետրոսյանին տարել են, աշխատանքի բոլոր նյութերն իր մոտ են, ինքը պետք է հանձնարարականները տար»,-նշել է նա և դիմել Ազգային ժողովի պատգամավորներին, հորդորել ավելի զգույշ խոսել Վարդան Ղուկասյանին առաջադրված մեղադրանքների մասին, հետաքրքրվել է՝ «ինչո՞ւ են չափն ու սահմանը անցնում, ինչո՞ւ են վիրավորում»։
Factor.am-ի աղբյուրները հաստատում են՝ ձերբակալվածների թվում են նաև Ղուկասյանի խորհրդականը և համայնքապետարանի բաժիններից մեկի պետը։
Քննչական կոմիտեից էլ հայտնում են, որ առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում քննիչների կողմից իրականացված քննչական գործողություններին խոչընդոտելու նպատակով Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքի մոտ՝ այդ թվում նաև մուտքերի մոտ ու վարչական շենքում, հավաքվել են մի խումբ անձինք, ովքեր տարաբնույթ գործողությունների իրականացմամբ միջամտել են գործի քննությանն ու հասարակական անվտանգությանն սպառնացող զանգվածային անկարգություններ են կատարել:
«Մասնավորապես՝ վերջիններս կոչեր են հնչեցրել արգելափակել համայնքապետարանի վարչական շենքի մուտքերը, որպեսզի հնարավոր չլինի տեղափոխել ձերբակալված ու համայնքապետարանի վարչական շենքում գտնվող անձանց, վնասել են Ոստիկանության ծառայողական փոխադրամիջոցի անվադողերը, համայնքապետարանի վարչական շենքի գույքը, այդ ընթացքում Ոստիկանության ծառայողների կողմից օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով բռնություն են գործադրել վերջիններիս նկատմամբ, նրանց ուղղությամբ նետել են կրակայրիչներ և շշեր, վերջիններիս հասցեին հնչեցրել վիրավորական արտահայտություններ։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձերբակալվել է 37 անձ:
Քրեական վարույթի նախաքննությունը շարունակվում է»,-հայտնում են ՔԿ-ից։