Գումարի դիմաց հավաքի մասնակցելու ձայնագրության առթիվ Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում մեղադրյալ չկա։
«Նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում որևէ անձի նկատմամբ դեռևս չի հարուցվել հանրային քրեական հետապնդում»,- Factor TV-ի հարցին ի պատասխան ասաց Քննչական կամիտեի նախագահի մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը։
Հիշեցնենք, որ մամուլում հայտնվել են ձայնագրություններ, որոնցում խոսակցություններ են հավաքին առերևույթ գումարի դիմաց մասնակցելու վերաբերյալ։ Կիմա Ավդալյանը Factor TV-ին երեկ հայտնել է, որ ձայնագրությունների առթիվ վարույթ է նախաձեռնվել Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով, այսինքն՝ հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը):
Համացանցում առկա ձայնագրություններից մեկում զրուցակիցներից մեկը մյուսին 20 000 դրամ աշխատելու տարբերակ է առաջարկում։
-«Իջնում ես քաղաք, մեր Գևորիկն ա կազմակերպում։
-Ի՞նչ Գևորիկ։ – Մեր Սամվել հոպարի։ Երթ ա։ Ընդեղ, մի մոմենտ երևա։
-Ապեր, հորս արև, ասա 5 հոգի բերում է, թող 100 հզ տա։
-10 000 ա, ես եմ ասել 20 000 տուր, հորս արև, տենց չի լինի։
-Ասա 10 հոգի բերում ա։
– Հենց հիմա բեր, հորս արև, 100 000 տա, շան տղա ըլնեմ, ասեմ, հանի, դնի ջեբդ։
-10 հոգի՞։
-Արա, ինչքան բերեց, հանի, դնի ջեբդ, էթալու ա ընդեղ՝ Արամ Խաչատրյանի արձանի մոտ։ -Չէ, էթանք Շինարարներ։
-Ախպերս, իջեք Արամ Խաչատրյան, ինքը ընդեղ ա, ասեմ հաշվի, տա ձեռդ՝ առանձին քեզի։ -Չէ, դե տենց կբռնվենք, թող գա, 100 հզ տա, 10 հոգի վեկալեմ, գնանք։
-Մի ժամից ա, 4-ին պիտի ընդեղ լինեն։
-Աղջիկ-մաղջիկ կլինի չէ՞։
-Տատի-աղջիկ, ինչ ուզում ա լինի, մի հոգին 10 000։
-Դե զանգի, ասա էսա ղրգում ա։ Ասա Հակոբը էսա 10 հոգի ղրգում ա, 100-ը գա վեկալի»,- լսելի է ձայնագրության մեջ։
Ձայնագրությունների հրապարակմանը և ՔԿ-ի կողմից վարույթ նախաձեռնելուն ավելի ուշ արձագանքել է «Մեր ձևով» շարժման խոսնակը։  Մարիանա Ղահրամանյանը ֆեյսբուքյան էջում հակիրճ գրառում է արել․ «Ենթադրաբար, ԱԱԾ սպա Գևորիկը հանձնարարությունը լավ չի կատարել ու չի խոսում Տաշիրի բարբառով»։