Ռուսական մամուլում վերջերս տեղեկություն էր հայտնվել, որ հայկական բանկերն ու բրոքերները սկսել են հարկային ռեզիդենտության տվյալներ պահանջել ռուս հաճախորդներից, որոնք հաշիվներ ունեն Հայաստանում։
«Տվյալների հավաքագրման նպատակն է նախապատրաստվել Ռուսաստանի հետ ֆինանսական տեղեկատվության առաջին ավտոմատ փոխանակմանը, որը սպասվում է 2025 թվականի սեպտեմբերին։ Սա նշանակում է, որ Հայաստանում ռուսների ակտիվների մասին տեղեկատվությունը հասանելի կդառնա Դաշնային հարկային ծառայությանը։ Տեղեկատվություն չտրամադրելու դեպքում հաշիվների սպասարկումը կասեցվում է»,- գրել էին ռուսական լրատվամիջոցները։
Factor.am-ը ՀՀ Կենտրոնական բանկից հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք ճիշտ են այդ տեղեկությունները, և արդյո՞ք տեղեկատվություն չտրամադրելու դեպքում հաշիվների սպասարկումը կասեցվելու է։ Ստացված պատասխանը, ըստ էության, հաստատում է ռուսական մամուլի հրապարակումները։
«2023 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի կողմից վավերացվել է 2014թ. հոկտեմբերի 14-ին ստորագրված «Ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման մասին» իրավասու մարմինների բազմակողմ համաձայնագիրը: Համաձայնագրի նպատակը  ստանդարտացված և արդյունավետ մեխանիզմի ապահովումն է՝ ուղղված տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման գործընթացի դյուրացմանը՝ Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) և «Մեծ քսանյակ»-ի (G20) պետությունների կողմից համատեղ մշակված Հարկային հարցերում ֆինանսական տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման ստանդարտին (Standard for Automatic Exchange of Financial Information in Tax Matters) համապատասխան:
Միանալով  ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման Միասնական հաշվետվողական ստանդարտին (որը ներդրվել է ավելի քան 120 երկրների կողմից), Հայաստանի Հանրապետության հարկային մարմինը և Ստանդարտը ներդրած երկրների հարկային մարմինները, տարեկան մեկ անգամ, փոխադարձության սկզբունքով, ավտոմատ եղանակով տեղեկատվություն են փոխանակելու՝ ֆինանսական հաստատություններում ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ»,- նշված է ԿԲ-ի պատասխանում։