Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության (այժմ՝ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտե) նախկին պետ Արտյոմ Մովսեսյանը և նրա հետ փոխկապակցված 9 անձ վաղը հրավիրել են Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչություն։ Այս մասին Factor TV-ն տեղեկացավ «Ազդարար» պաշտոնական հայտարարությունների կայքէջից։
Ըստ վարչության կողմից ներկայացված ծանուցագրի՝ կողմը կարող է ներկայանալ վարչություն և դիրքորոշում հայտնել.
«ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում Ձեզ պատկանող գույքի առնչությամբ իրականացվել է ուսումնասիրություն, որի արդյունքում կազմվել է ամփոփագիր: Դուք իրավունք ունեք սույն ծանուցագիրը ստանալու պահից մեկ ամսվա ընթացքում ներկայանալու ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչություն՝ ծանոթանալու գործի նյութերին, ներկայացնելու դիրքորոշում, ինչպես նաև հայտարարագիր»,- նշվում է ծանուցագրում։
Փոխկապակցված անձինք Մովսեսյանին մոտ հարազատներ են, մասնավորապես հրավիրված անձանց թվում են կինը՝ Ալբինա Մարկոսյանը, զավակները՝ Մարի և Արեգ Մովսեսյանները, վերջիններիս անչափահաս քույրն ու եղբայրը, Արտյոմ Մովսեսյանի կնոջ հայրն ու քույրը՝ Վահան Մարկոսյանը և Էվելինա Մարկոսյանը, ինչպես նաև եղբոր տղան՝ Վահե Մովսեսյանը և ևս մեկ անձ։
Հիշեցնենք՝ ընդամենը երկու շաբաթ առաջ Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն տարածեց, ըստ որի Մովսեսյանը պետությանը պատճառել է շուրջ 274 մլն դրամի վնաս։ Ըստ հաղորդագրության՝ Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության նախկին պետը մեկ թռիչքային ժամը 218 հզր 900 ՀՀ դրամով օդանավի վարձակալության պայմանագիր է կնքել մի ընկերության հետ, որի կողմից ներմուծվող օդանավն ակնհայտորեն չի համապատասխանել ուսումնական թռիչքների համար սահմանված ավիացիոն միջազգային չափանիշներին, տեխնիկական բնութագրին և չի ունեցել շահագործման վկայական.
«Ֆ.Մ.-ն պատրաստել և օգտագործել է ակնհայտ կեղծ պաշտոնեական փաստաթուղթ այն մասին, թե իբրև մեկ թռիչքային ժամի համար 218 հզր 940 ՀՀ դրամ վարձավճարը համապատասխանում է շուկայական գներին: Պայմանագրի գործողության ընթացքում առանց հիմնավորման օդանավի մեկ թռիչքային ժամի արժեքը արհեստականորեն բարձրացվել է: Արդյունքում, ընկերության կողմից ընդամենը 86 մլն 210 հզր 827 ՀՀ դրամ արժեքով գնված օդանավի վարձակալությամբ՝ փաստացի Ա.Մ.-ին պատկանող նշված ընկերությանը բանկային փոխանցումների միջոցով վճարվել է 592 մլն 77 հզր 300 ՀՀ դրամ, այն դեպքում, երբ նույն ժամաքանակով թռիչքները ընկերության գնացուցակով կատարելու դեպքում առավելագույնը կարող էր կազմել 317 մլն 887 հզր 702 ՀՀ դրամ: Այսպիսով, վերջիններիս գործողությունների հետևանքով ընկերությանն անհիմն փոխանցվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 274 մլն 189 հզր 598 ՀՀ դրամ գումար»։
Ավելին, քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պատճառված վնասի չափով արգելանք է դրվել Մովսեսյանին պատկանող գույքի վրա:
Նշենք՝ Արտյոմ Մովսեսյանը Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցրել է տևական ժամանակ՝ 2004-ից մինչև 2016 թվականի հունիսը։