Ցմահ դատապարտյալ Արթուր Գալստյանը Factor TV-ին բացառիկ մանրամասներ է ներկայացրել ապրիլի 4-ին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում տեղի ունեցած բռնության դեպքից։ Արդեն 22 տարի անազատության մեջ գտնվող Արթուրի գնահատմամբ՝ տեղի ունեցածը «սպանդ» էր։
Շուրջ երկու ամիս առաջ տեղի ունեցած դեպքի մասին դատապարտյալներն ահազանգել էին իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանին՝ հայտնելով, թե դիմակավորված անձինք իրենց ֆիզիկական բռնության են ենթարկել։ Factor TV-ի՝ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ այցելած նկարահանող խմբին Արթուր Գալստյանը վստահեցնում էր, որ ուղիղ տասը րոպե անդադար իրեն ֆիզիկական բռնության են ենթարկել։
Ապրիլի 4-ին տեղի ունեցած միջադեպից հետո Քրեակատարողական ծառայությունը պարզաբանել էր, թե դատապարտյալներից մեկը ցանկացել է առավելություն ունենալ մյուսների նկատմամբ՝ խաթարելով «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի բնականոն աշխատանքը։
«Քրեակատարողական ծառայությունը, քննելով վերոգրյալ տեղեկությունները, քրեական ենթամշակույթի և այլ անօրինականության դեմ պայքարի շրջանակներում որոշում է կայացրել անօրինականություններ ու պառակտում հրահրող դատապարտյալին տեղափոխել այլ քրեակատարողական հիմնարկ։ Հաջակցություն վերջինիս՝ որոշ կալանավորված անձինք և ցմահ դատապարտյալներ դրսևորել են անհնազանդություն, վնասել են խցերի գույքը, այրել ներքնակները, հարվածել դռներին և այլն։
«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողներն օրենքով սահմանված կարգով բազմիցս պահանջել են դադարեցնել անհնազանդությունը, սակայն պահանջները չեն կատարվել։
Հետևաբար, Ծառայության հատուկ նշանակության բաժնի ծառայողները «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողների հետ համատեղ ձեռնարկել են հատուկ միջոցառումներ ազատազրկված անձանց կողմից ներքին կանոնակարգի խախտումները վերացնելու ուղղությամբ։ Ֆիզիկական ուժի գործադրմամբ վերջիններս դուրս են բերվել խցերից, իսկ խցերում իրականացվել են խուզարկություններ»,- ասվում է տարածված հաղորդագրությունում։
Դատապարտյալը պնդում է՝ իրենց շրջանում քրեական ենթամշակույթ տարածված չէ։  Նա Factor TV-ին փոխանցեց, որ իր խցում երեք հոգով են եղել, երբ հասկացել են, որ հարևան խցերում դատապարտյալներին ծեծում են, հսկիչներին են ձայն տվել՝ հասկանալու համար, թե ինչ է կատարվում։ Նա համոզված է, որ իրեն ու խցակիցներին ծեծի ենթարկելու պատճառն իրավիճակին ծանոթանալու փորձերն են եղել։
ՔԿՀ-ներում դիտորդական առաքելություն իրականացնող խմբի հրապարակած հրատապ հաշվետվության մեջ նշվում է, որ հատուկջոկատայինների կողմից դատապարտյալների ծեծն այնքան դաժան է եղել, որ անգամ վարչակազմի աշխատակիցներից մեկն է փորձել օգնել՝ կանխելով և փակելով ազատազրկվածին իր մարմնով։ Դիտորդական մարմինը նաև տակնուվրա արված խցերից այսպիսի լուսանկարներ էր հրապարակել։
Չնայած դատապարտյալների ու իրավապաշտպանների ահազանգերին և դիտորդ մարմնի արձանագրումներին՝ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն ընդգծված զարմանքով էր հերքում բռնությունների փաստը։
Միջադեպից հետո Գալյանը և ՔԿԾ պետ Ծովինար Վարդանյանն այցելել են «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, հանդիպել ցմահ դատապարտվածներին։
Արթուր Գալստյանը Factor TV-ին հայտնեց, որ Գլխավոր դատախազությանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել իրենց ֆիզիկական բռնության ենթարկելու դեպքով։ Քննչական կոմիտեից Factor TV-ին փոխանցեցին, որ այդ դրվագով հանցագործության մասին հաղորդում չեն ստացել։ Ցմահ դատապարտյալ Արթուր Գալստյանը հույս չունի, որ կհասնի արդարության հաստատման։