Հայոց ցեղասպանությունը պատմություն չէ, այլ քաղաքականություն, կարծում է պատմագիտության դոկտոր Գայանե Մախմուրյանը։ Factor TV-ին տված հարցազրույցում նա հայտարարում է՝ ցեղասպանության վտանգը միշտ է առկա, և կան պետություններ, որոնք հակված են ցեղասպանության կամ մարդկության դեմ հանցագործության՝ «ցեղասպան տեսակի պետություններ»։
Հայաստանը պետք է համագործակցի այդ հարցով զբաղվող բոլոր միջազգային ատյանների հետ, կարծում է պատմաբանը։ Մախմուրյանի կարծիքով՝ 1918 թվականի պարտության ծանրագույն պայմաններում Առաջին հանրապետության դիվանագիտությունը կարողացավ հասնել աննախադեպ հաջողության՝ կանգնեցնել թուրքերի հետագա հարձակումն ու պահպանել հայկական պետականությունը ոչ մեծ տարածքի վրա։
Ընդ որում, ըստ պատմաբանի, եթե չլիներ Առաջին համաշխարհային պատերազմում Օսմանյան կայսրության պարտությունը, արևմտյան հայերի պատմությունը կկրկնվեր նաև արևելյան հայերի հետ։
Գայանե Մախմուրյանը նշում է, որ հայերին ոչնչացնելու՝ Թուրքիայի քաղաքականությունը փոխառել է նաև Ադրբեջանը, որը Նախիջևանում ոչնչացրել է հայ բնակչության ցանկացած հետք։