Մանհեթենի ԱՄՆ շրջանային դատարանի դատավոր Ջեյ Փոլ Էթքենը որոշում է կայացրել ժամանակավորապես դադարեցնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի՝ «Ամերիկայի Ձայն» (Voice of America, VOA) լրատվական ծառայությունը փակելու փորձերը․ հայտնում է DW-ն։
Ժամանակավոր հրաման է արձակվել, որն արգելում է գործակալությանը «Ամերիկայի Ձայնի» աշխատակիցներին կամ կապալառուներին «աշխատանքից հեռացնելու, աշխատանքից ազատելու, աշխատանքից ազատելու ցանկացած այլ փորձեր, փակել գրասենյակներ կամ պահանջել արտասահմանյան աշխատակիցներին վերադառնալ Միացյալ Նահանգներ», ասվում է զեկույցում:
«Ամերիկայի Ձայն»-ում լայնածավալ կրճատումների պլանների մասին հայտնի դարձավ երկու շաբաթ առաջ, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամայեց կրճատել USAGM-ի ֆինանսավորումը, որը պատասխանատու է ԱՄՆ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող արտասահմանյան հեռարձակվող լրատվամիջոցների համար:
Միացյալ Նահանգների Դաշնային շրջանային դատարանի որոշումը կայացվել է այն բանից հետո, երբ «Ամերիկայի Ձայն»-ի լրագրողների, արհմիությունների և «Լրագրողներ առանց սահմանների» շահերի պաշտպանության խումբը անցյալ շաբաթ հայց ներկայացրեց Թրամփի վարչակազմի դեմ՝ կանխելու սպասվող կրճատումները:
Թրամփը և այլ հանրապետականներ «Ամերիկայի Ձայն»-ին մեղադրում են «ձախ կողմնակալության» և «ամերիկամետ» արժեքներ իր լսարանին ամբողջ աշխարհում չներկայացնելու մեջ, թեև Կոնգրեսը «Ամերիկայի Ձայն»-ին հանձնարարել է գործել որպես անկուսակցական լրատվական կազմակերպություն:
Ավելի վաղ Վաշինգտոնի դաշնային շրջանային դատարանը բավարարել էր «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանի խնդրանքը՝ USAGM-ի դեմ իր հայցում ժամանակավոր դատական փոխհատուցման վերաբերյալ: Մինչ այդ, դատարանի որոշմամբ, գործակալությունը պետք է ձեռնպահ մնա այնպիսի քայլերից, որոնք կարող են ուղղված լինել «Ազատություն» ռադիոկայանի փակմանը: