«Մահացած» գործը վերակենդանացնելու փորձ է արվում․ պաշտպանը՝ «Մարտի 1»-ի գործի մասին․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
11.02.2025 | 16:22«Մահացած» գործը վերակենդանացնելու փորձ է արվում։ Այս մասին դատարանի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մարտի 1-ի գործով Յուրի Խաչատուրովի գործով փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին, Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանին և Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին Մարտի 1-ի իրադարձությունների առթիվ քննվող գործով Սահմանադրական կարգը տապալելու մեղադրանք էր առաջադրվել, սակայն Սահմանադրական դատարանը հակասահմանադրական է ճանաչվել այս հոդվածը, որից հետո դատավոր Աննա Դանիբեկյանը կարճել է գործն ու դադարեցնել մեղադրյալների նկատմամբ քրեական հետապնդումը։
Վճռաբեկ դատարանը, սակայն, վերջերս բեկանել է գործն ու այն ուղարկել առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության։
Գործը ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն դատարան։ Միհրան Պողոսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ գործի նախորդ քննությունն իրականացվել է նախկին քրեական դատավարության օրենսգրքով, որի կարգավորումների համաձայն՝ այս գործով արդեն իսկ արդարացված անձանց նորից նոր մեղադրանք ներկայացնելու հնարավորություն չէր տալիս։