2012 թվականից սկսած Կադաստրի կոմիտեում տեղեկատվական բազայի թվայնացման հետևանքով բազա են մուտքագրվել գույքերի վերաբերյալ բազմաթիվ տեղեկատվություններ, որոնց հիման վրա սկսվել էր հաշվարկվել գույքահարկը, այս մասին ԱԺ նիստում ասաց Կադաստրի կոմիտեի նախագահ Սուրեն Թովմասյանը։
«Սկսած 21 թվականից սկսեցինք բացահայտել բազմաթիվ թերություններ տվյալների բազայում, որոնց հիման վրա, ըստ էության, քաղաքացիներին առաջադրվել էր պակաս գույքահարկ, որոշ դեպքերում՝ ավել գույքահարկ: Այդ պակաս գույքահարկի առաջադրման արդյունքում մեր քաղաքացիների վրա հաշվարկվել էին համապատասխան տույժեր և տուգանքներ՝ պակաս վճարած գումարի մասով:
Ստացվում էր, երբ քաղաքացիները կատարել էին համապատասխան գույքահարկի մարումներ, բազաների ճշտումների հետևանքով պարզվում էր, որ պակաս է մարվում գույքահարկը և պետք է հավելյալ գույքահարկի վճարումներ տեղի ունենան, քաղաքացիների վրա հաշվարկում էին հավելյալ տույժեր՝ տուգանքները չվճարած գումարների մասով»,- մանրամասնեց նա: