«Վրացական երազանքի» տարբեր հակաժողովրդավարական գործողությունները խախտել են ԱՄՆ-Վրաստան ռազմավարական գործընկերության հիմնարար սկզբունքները, ինչի արդյունքում ԱՄՆ-ն դադարեցրել է այդ մեխանիզմը,- ասված է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է գերատեսչության կայքում։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ ԱՄՆ-ը Վրաստանի կառավարությանը կոչ է անում վերադառնալ իր եվրատլանտյան ուղուն, թափանցիկորեն հետաքննել խորհրդարանական ընտրությունների բոլոր խախտումները և չեղարկել հավաքների և արտահայտվելու ազատությունը սահմանափակող հակաժողովրդավարական օրենքները։
«Վրացական երազանքի որոշումը՝ կասեցնել Վրաստանի Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացը, հակասում է Վրաստանի ժողովրդի՝ Եվրամիությանը և ՆԱՏՕ-ին լիակատար ինտեգրման մասին խոստմանը, որն արձանագրված է Սահմանադրությամբ։ «Վրացական երազանքը»՝ կասեցնելով Վրաստանի՝ ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացը, մերժեց Եվրոպայի հետ ավելի սերտ կապերի հնարավորությունը և Վրաստանն ավելի խոցելի դարձրեց Կրեմլի առաջ:
Վրաստանի ժողովուրդը աջակցում է Եվրոպային ինտեգրմանը: ԱՄՆ-ը դատապարտում է ոստիկանության կողմից ուժի չափից ավելի կիրառումը վրացիների նկատմամբ, ովքեր փորձում են օգտվել հավաքների և արտահայտվելու իրենց իրավունքներից, ներառյալ խաղաղ բողոքի ազատությունը: Մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերին ապահովել, որ բողոքի ակցիաները խաղաղ լինեն։
«Վրացական երազանքի» տարբեր հակաժողովրդավարական գործողությունները խախտել են մեր ԱՄՆ-Վրաստան ռազմավարական գործընկերության հիմնական սկզբունքները, որոնք հիմնված են ընդհանուր արժեքների և պարտավորությունների վրա՝ ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, քաղաքացիական հասարակության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքի առումով հակակոռուպցիոն ջանքին։ Արդյունքում ԱՄՆ-ը կասեցրեց այս մեխանիզմը։
Մենք ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում Վրաստանի կառավարությանը վերադառնալ իր եվրատլանտյան ուղուն, թափանցիկորեն հետաքննել խորհրդարանական ընտրությունների բոլոր խախտումները և չեղյալ համարել հավաքների և արտահայտվելու ազատությունը սահմանափակող հակաժողովրդավարական օրենքները»,- ասված է հայտարարության մեջ։