Լրտեսության մեղ մեղադրվող Սարգիս Գալստյանը մեղավոր է ճանաչվել և դատապարտվել 18 տարի ազատազրկման։ Գալստյանի վերաբերյալ դատավճիռն այսօր հրապարակել է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը։ Այս մասին Factor TV-ին հայտնեցին Գլխավոր դատախազությունից՝ հավելելով, որ դատախազը Գալստյանի համար պահանջել էր ոչ թե 18 տարվա, այլ ցմահ ազատազրկում, ուստի՝ իրենք բողոքարկելու են Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը։
Հիշեցնենք, որ Արցախից քաղաքացիների բռնի տեղահանման ժամանակ Գալստյանը մնացել էր Ստեփանակերտում, և միայն 6 ամիս անց է եկել Հայաստան, որից հետո նրան մեղադրանք է ներկայացվել օտարերկրյա պետության հատուկ ծառայությունների կողմից հավաքագրվելու և ի վնաս Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության, պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ հավաքելու և հանձնելու, այսինքն՝ լրտեսության հոդվածով։