«Ցավոք, Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության առումով մենք «Գրետայի էֆեկտ» չունեցանք»,- «Ադրբեջանի ագրեսիայի ազդեցությունը մարդու իրավունքների և շրջակա միջավայրի պաշտպանության վրա» խորագրով համաժողովին իր ելույթում նշեց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
Հիշեցնենք՝ համաժողովը կազմակերպվել է ի պատասխան ՄԱԿ-ի որոշման՝ Ադրբեջանին նշանակել որպես COP29-ի հյուրընկալող՝ չնայած Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ագրեսիայի հետ կապված անհանգստություններին, ինչպես նաև ավտորիտար քաղաքականությանը և հայատյացությանը:
Ստեփանյանն ամփոփ անդրադարձ կատարեց արցախցիների բռնի տեղահանմանը, շրջափակմանը և դրանից բխած ծանր հետևանքներին.
«2020 թվականի պատերազմից հետո շրջափակումն Ադրբեջանի կողմից տարվա էթնիկ զտման քաղաքականության շարունակությունն էր։ Հետ նայելով՝ ես զարմանում եմ, թե մարդն ինչպես կարողացավ անցնել այդ ամենի միջով, իսկ աշխարհը սնանկ, ոչինչ չասող հայտարարություններով էր անդրադառնում այդ ամենին»,-  նշեց Ստեփանյանը։