«Ժողովրդավարական ուժերի հարթակ»-ը Հայաստանի անդամակցության հանրաքվեի վերաբերյալ հավաքված շուրջ 60 000 ստորագրություններն այսօր ներկայացրեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով։ Նախաձեռնող խմբի լիազոր ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանը Factor TV-ի հետ զրույցում  հայտնեց, որ իրենք կարողացել են  վերջանաժամկետից շուտ 60 000  քաղաքացու ստորագրություն հավաքել 60 ստորագրման կետերից։
Նրա փոխանցմամբ՝ ստորագրահավաքի ընթացքում առավել ակտիվություն են ցուցաբերել Երևանի, Գյումրիի, Վանաձորի բնակիչները։ Արտակ Զեյնալյանի խոսքով՝ էլեկտրոնային ստորագրությունների ընդունումը դեռ շարունակվում է մինչև հայտարարված վերջնաժամկետը՝ նոյեմբերի 14-ը։
Նշենք, որ  «Ժողովրդավարական ուժերի հարթակ»-ը ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հանրաքվեի վերաբերյալ սեպտեմբերի 16-ից մինչև նոյեմբերի 14-ը ստորագրահավաք էր նախաձեռնել։ Համաձայն ՀՀ Սահմանադրության, հարցը Ազգային ժողովի օրակարգ մտցնելու համար անհրաժեշտ էր 60 օրվա ընթացքում հավաքել ՀՀ 50 հազար քաղաքացու ստորագրություն։ Նախաձեռնությանը, փաստորեն, հաջողվել է ավելի կարճ ժամկետում հավաքել շուրջ 60 հազար ստորագրություն։  Եթե օրինագծին ԱԺ-ն հավանություն չտա, Եվրաքվեի նախաձեռնության հեղինակները պետք է կարողանան 300 հազար ստորագրություն հավաքել, այդ դեպքում հանրաքվեն տեղի կունենա իրավունքի ուժով։