ՀՀ կառավարությանն առաջարկում ենք քննարկումներ նախաձեռնել՝  հանրային մասնակցությամբ․ քաղհասարկության հայտարարությունը ՀՀ-ԵՄ վիզայի ազատականացման գործընթացի վերաբերյալ
Քաղաքացիական հասարակության մի խումբ կազմակերպություններ հայտարարություն են տարածել Հայաստան-Եվրամիություն վիզայի ազատականացման գործընթացի վերաբերյալ։
«Մենք՝ ներքոստորագրյալ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններս, ողջունում ենք Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկը։ Այս կարևոր քայլն ընդգծում է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև խորացող համագործակցությունը՝ արտացոլելով երկու կողմերի պատրաստակամությունը՝ խթանելու ավելի սերտ կապեր, ընդլայնելու շարժունակությունը և առաջ մղելու համամարդկային արժեքները:
Հայտնում ենք մեր պատրաստակամությունն աջակցելու այս գործընթացից բխող հանձնառությունների կատարմանը մշտադիտարկումների, քաղաքականությունների մշակման, հանրային վերահսկողության, ներառական մասնակցության, ինչպես նաև կարողությունների զարգացման միջոցով։
Առաջարկում ենք Հայաստանի կառավարությանն առաջիկայում նախաձեռնել լայն քննարկումներ հանրային ակտիվ մասնակցությամբ՝ մշակելու վիզա ազատականացման գործընթացի առաջնահերթությունները։ Սա հնարավորություն կընձեռի, Հայաստանի միջազգային պարտավորություններին համապատասխան, խթանել բարեփոխումներն այնպիսի առաջնային ոլորտներում, ինչպիսիք են խտրականության և գենդերային բռնության դեմ պայքարը, սոցիալական արդարությունը, խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելումը, էկոլոգիական իրավունքների պաշտպանությունը, ոստիկանության հաշվետվողականության բարձրացումը, խոցելի խմբերի համար առողջապահական ծառայությունների հասանելիությունը և այլն։
Վիզաների ազատականացման գործընթացի սահուն և արդյունավետ իրականացման համար կարևոր է պետության կողմից արդյունավետ հանրային հաղորդակցության կազմակերպումն ու իրականացումը՝ բարձրացնելու հասարակության իրազեկումը Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների շուրջ, արդյունավետ չեզոքացնելու ապատեղեկատվության ազդեցությունը, ինչպես նաև խթանելու հանրության աջակցությունը բարեփոխումներին։
Մենք պատրաստ ենք համագործակցել կառավարության, եվրոպական հաստատությունների և այլ գործընկերների հետ՝ ապահովելու, որ բարեփոխումները լինեն արդյունավետ, ներառական և արտացոլեն Հայաստանի ժողովրդի ձգտումները՝ կառուցելու ավելի բաց ու դիմակայուն հասարակություն:
Մենք կոչ ենք անում բոլոր համապատասխան կողմերին պահպանել թափանցիկ և մասնակցային մոտեցում վիզաների ազատականացման գործընթացի ամբողջ ընթացքում։ Աշխատելով միասին՝ մենք կարող ենք ապահովել, որ այս երկխոսությունը նպաստի ազատ տեղաշարժին, խթանի համագործակցությունը և հիմք ստեղծի ավելի բարգավաճ և ժողովրդավարական Հայաստանի համար՝ եվրոպական ընտանիքում»: