ԱՄՆ-ն շարունակում է աջակցել Հայաստանին ու Ադրբեջանին հասնել կայուն ու արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամուլի խոսնակ Մեթյու Միլլերը ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հեռախոսազանգերին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, ինչպես նաև հարցին արդյո՞ք նա հույս ունի կողմերի հանդիպում կազմակերպել Նյու Յորքում։
«Ես հայտարարություններ չունեմ անելու։ Ակնհայտ է, որ մենք միշտ առիթներ ենք փնտրում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներին հրավիրելու համար։ Մենք շարունակում ենք աջակցել երկու երկրների ջանքերին՝ հասնելու կայուն և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի։ Նրանք նշանակալի առաջընթաց են գրանցել խաղաղության համաձայնագրի վերջնականացման ուղղությամբ և մենք հանձնառուենք աջակցել նրանց նրանց ամեն կերպ, ներառյալъ հանդիպում հրավիրելը, եթե դա օգտակար է»,-հայտարարել է Միլլերը։