Ձեռնպահ մնալ Հարավային Կովկասում պատերազմի նոր օջախ ստեղծելու մտադրությունից․ Բաքուն սպառնում է ՀՀ-ին և նրա «հովանավորներին»
Ադրբեջանի ՊՆ-ն անհանգստացած է տարբեր երկրների հետ Հայաստանի ռազմական համագործակցությունից ու Երևանին  մեղադրում է «սադրանքների» իրականացման մեջ։ Բաքվին մտագոհում են Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի անցկացրած համատեղ զորավարժությունները, ԵՄ խաղաղության հիմնադրամից ՀՀ ԶՈՒ-ին 10 մլն եվրոյի ռազմական աջակցության հատկացումը, ինչպես նաև Երևանի ու Փարիզի ռազմական համագործակցությունը։
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից Հայաստանում անցկացվող զորավարժությունները, Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին մահաբեր զենքի տրամադրումը և Եվրոպական միության կողմից Հայաստանին խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցներով նախնական փուլում ռազմական օգնության տրամադրումը 10 մլն եվրոյի չափով, ոգեշնչում է «օկուպացիոն» Հայաստանին նմանատիպ սադրանքներ իրականացնելու և վկայում Ադրբեջանի դեմ հերթական պատերազմի պատրաստվելու մասին»,- ասվում է Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարության մեջ։
Բաքուն, որը շարունակում է ակտիվորեն զինվել և միաժամանակ օկուպացիայի տակ պահել ՀՀ սուվերեն տարածքները, սպառնում է ՀՀ-ին։
«Պաշտպանության նախարարությունը ևս մեկ անգամ զգուշացնում է Հայաստանին և նրա հովանավորներին, որ պետք է ձեռնպահ մնան Հարավային Կովկասում պատերազմի նոր օջախ ստեղծելու մտադրությունից։ Եթե ​​մեր երկրի դեմ նման սադրիչ գործողությունները չդադարեցվեն, ապա Ադրբեջանի զինված ուժերի զինանոցում առկա բոլոր միջոցներով ինքնապաշտպանության նպատակով կձեռնարկվեն համապատասխան պատասխան միջոցները»,- նշվում է հայտարարության մեջ։
Այսօր ավելի վաղ Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտնել էր, թե իբր հուլիսի 25-ին՝ ժամը 10:55-ին, Հայաստանի զինված ուժերի ԱԹՍ-ն ադրբեջանական  Թովուզի  շրջանի ուղղությամբ ադրբեջանական բանակի դիրքերի վրայով փորձել է հետախուզական թռիչք իրականացնել։
Հավելենք, որ օրերս պաշտոնական Երևանը Բաքվին կրկին առաջարկել էր հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել։ Այս առաջարկին Բաքուն որևէ կերպ չի արձագանքել։