Հուլիսի 15-ին՝ ժամը 19։30-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա ՀՀ ժողովրդական արտիստ, դիրիժոր Յուրի Դավթյանի 95-ամյակին նվիրված հոբելյանական երեկո։ Այս մասին հայտնում են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի մամուլի ծառայությունից։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ ծրագրում կհնչեն Ալեքսանդր Սպենդիարյանի Էտյուդը հրեական թեմաներով, Արտեմի Այվազյանի Սյուիտը դաշնամուրի և նվագախմբի համար (մենակատար՝ Անահիտ Դիլբարյան, դաշնամուր), Մորիս Ռավելի «Գնչուհի» կոնցերտ-ռապսոդիան ջութակի և նվագախմբի (մենակատար՝ Հայկ Դավթյան, ջութակ), Կոնստանտին Պետրոսյանի «Հայաստան» ստեղծագործությունը (մենակատար՝ Լիպարիտ Ավետիսյան, տենոր), Առնո Բաբաջանյանի «Առաջին սիրո երգը» տենորի և նվագախմբի համար (մենակատար՝ Լիպարիտ Ավետիսյան), Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի Դաշնամուրի կոնցերտ թիվ 21 (մենակատար՝ Սվետլանա Նավասարդյան, դաշնամուր), Էդվարդ Միրզոյանի Վալսը, Պիետրո Մասկանիի ինտերմեցո «Գեղջկական պատիվ» օպերայից։
Համերգը կղեկավարեն դիրիժորներ Սերգեյ Սմբատյանը և Հայկ Դավթյանը։
Յուրի Դավթյանը 1953թ.-ից աշխատել է Երևանի Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի թատրոնում` որպես դիրիժոր, 1980-2000թթ. եղել է գլխավոր դիրիժորը: 1964-66թթ. եղել է Սարատովի օպերային թատրոնի գլխավոր դիրիժորը: 1966-70թթ. և 1992-94թթ. ղեկավարել է Հայաստանի ռադիոյի և հեռուստատեսության պետական կոմիտեի սիմֆոնիկ նվագախումբը: Ղեկավարել է նաև ԽՍՀՄ երկրների մի շարք նվագախմբեր` ԽՍՀՄ Պետական, Մոսկվայի Մեծ, Մարիինյան թատրոնների և այլն: Թողարկել է մի շարք ձայնասկավառակներ:
Եղել է Երևանի Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի գլխավոր դիրիժորը: Մեծ ներդրում է ունեցել մանկավարժության գործում. դասավանդել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում: 1972թ. արժանացել է Հայաստանի արվեստի վաստակավոր գործչի, 1984թ.՝ Հայաստանի ժողովրդական արտիստի կոչման: