ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Սամանթ Փաուերն այսօր հանդիպել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված արցախցիների հետ։ Ամերիկացի պաշտոնյան մասնակցել է արցախյան ավանդական ուտեստի՝ ժենգյալով հացի պատրաստման գործընթացին։
Ըստ USAID-ի հայաստանյան ներկայացուցչության տարածած հաղորդագրության՝ տեղահանվածների հետ հանդիպման նպատակն է ուժեղացնելու ԱՄՆ աջակցությունը հումանիտար հարցերում:
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերը երեկ է ժամանել Երևան: USAID-ի հայաստանյան ներկայացուցչության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ այցը կշարունակվի մինչև հուլիսի 11-ը՝ հաստատելու Հայաստանի հետ Միացյալ Նահանգների խորացող գործընկերությունը, ընդգծելու ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությունը Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների օրակարգին և առաջ մղելու Հայաստանի դիմակայունությունը բարձրացնելու ջանքերը։  Այցի ընթացքում Սամանթա Պաուերը կհանդիպի պետական պաշտոնյաների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, ԶԼՄ-ների և գործարար ոլորտի առաջնորդների հետ:
«Միացյալ Նահանգները վերահաստատում է իր հաստատակամ աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարությանը, տնտեսական դիմակայունությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։