Ֆրանսիացի մի շարք քաղաքական և հասարակական գործիչներ բաց նամակ են ստորագրել՝ նախագահ Էմանուել Մակրոնին կոչ անելով խաղաղապահ զորախումբ ուղարկել Հայաստան։ Այս մասին գրում է Le Point-ը։
Նամակը ստորագրել են Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնար Կուշները և այլ հայտնի գործիչներ։ Նամակի հեղինակներն ընդգծում են Հայաստանի անվտանգության ապահովման և նրա ինքնիշխանության պահպանման կարևորությունը։
Նրանք երախտագիտություն են հայտնել նախագահին պաշտպանական ծրագրերում Հայաստանին աջակցելու նախաձեռնության, այդ թվում՝ սպառազինության մատակարարման և հայ զինվորականների վերապատրաստման ծրագրերի համար։
«Ցավոք, դա կարող է բավարար չլինել Ալիևի ռեժիմին էքսպանսիոնիստական և հանցավոր նախագծերից զերծ պահելու համար։ Ադրբեջանը, ելնելով նավթից ու գազից ստացված եկամուտների և Թուրքիայի աջակցության շնորհիվ իր ռազմական առավելությունից, պատրաստվում է ռազմական էսկալացիայի, հատկապես՝ Ղարաբաղում «հաջող» էթնիկ զտումներից հետո։ Սա բարդացրել է Հայաստանի հարաբերություններն իր ավանդական դաշնակից Ռուսաստանի հետ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Նամակի հեղինակներն առաջարկում են, «ամենավատ սցենարից խուսափելու համար», ցույց տալ Հայաստանի կողքին խմբավորվելու օրինակ՝ պոտենցիալ ագրեսորների հավակնությունները կանգնեցնելու համար։
«Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանում ֆրանսիական եռագույնի տեղակայումը, բացառապես խաղաղ մտադրությունների ցուցադրմամբ, կամրապնդի մեր երկրի անձեռնմխելիությունը տոտալիտար սպառնալիքներից»,- նշում են նամակի հեղինակները։