«ՀՀ ՊՆ-ն հերքեց, իսկ թե Ադրբեջանը կարող է ստեղծել ագրեսիայի հիմք, կարծում եմ՝ ոչ»,-, այս մասին խորհրդարանական ճեպարզույցների ժամանակ ասաց պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով հարցին, որ ՀՀ ՊՆ-ն այս օրերին հանդես է գալիս ադրբեջանական կողմից հնչող հայտարարությունների հերքմամբ այն մասին, որ հայկական ԶՈՒ-ն կրակ չի բացում ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ:
«Կրակոցներ, հերքված փաստեր… հերքումը հիմք է, որ ադրբեջանական կողմը ճշտի, թե ինչ բնույթի կրակոցներ են եղել։ Մենք էլ պետք է ճշտենք, եթե կրակոցներ եղել են։ Ես համոզված եմ՝ կրակոցներ չեն եղել, կրակոցներ միշտ կարող են լինել նույնիսկ լիակատար խաղաղության պայմաններում, կրակոցներ, որոնք հրահրված չեն, զինվորական է, կարող է խմել է, մի հատ կրակել է, ոչ մեր կողմից։ Պետք է հիմք ընդունել ՊՆ-ի հերքումը, շարունակություն չի ունեցել չէ՞, նշանակում է՝ հակառակ կողմին բավարարել է հերքման փաստը»,- տեսակետ հայտնեց Քոչարյանը։