Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը հայտարարությամբ է հանդես եկել Ալմաթիում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցային գործընթացի վերաբերյալ, գրում է Tengrinews.kz-ն։
«Ողջունում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի համաձայնությունը ղազախական կողմի առաջարկով երկու երկրների արգործնախարարների միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման շուրջ բանակցություններ անցկացնելու մասին։ Խորհրդանշական է, որ այդ կարևոր միջոցառումը կկայանա Ալմաթիում, որտեղ 1991 թվականի դեկտեմբերին ստորագրվել է պատմական Ալմաթիի հռչակագիրը, որն ամրապնդեց ԱՊՀ երկրների ինքնուրույն զարգացման հիմքերը և հաստատեց միջպետական սահմանների որոշման սկզբունքները։ Ելնում եմ նրանից, որ առաջիկա հանդիպումը կծառայի որպես ադրբեջանա-հայկական պայմանավորվածությունների գործնական իրականացում և կնպաստի Հարավային Կովկասում ամուր և երկարաժամկետ խաղաղության շուտափույթ հաստատմանը»,- ասված է տարածված հաղորդագրության մեջ։