Լրագրողական մի շարք կազմակերպություններ համատեղ հայտարարություն են տարածել Ազգային ժողովի տարածքում Civic.am կայքի թղթակից Դավիթ Լևոնյանի հանդեպ կիրառված բռնության կապակցությամբ։
«Ապրիլի 30-ին Ազգային ժողովի կենտրոնական մասնաշենքի մոտ ֆիզիկական բռնության է ենթարկվել «Civic.am» լրատվական կայքի թղթակից Դավիթ Լևոնյանը։ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանին ուղեկցող և վերջինիս օգնական ներկայացող Արթուր Սուքոյանը մոտեցել է լրագրողին, վեճի բռնվել և հարվածել նրա դեմքին՝ մեղադրելով «սրբապղծության» մեջ։
Սուքոյանը, ըստ Դավիթ Լևոնյանի, նկատի է ունեցել օրեր առաջ լրագրողի անձնական յութուբյան ալիքի եթերում արտահայտած տեսակետը, թե Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը սպասարկում է ռուսական շահերը։
Մենք՝ ներքոստորագրյալ լրագրողական կազմակերպություններս, խստորեն դատապարտում ենք լրատվամիջոցի ներկայացուցչի նկատմամբ դրսևորված անհանդուրժողականությունն ու կիրառված բռնությունը։ Եթե նույնիսկ լրագրողի յութուբյան նյութում վիրավորանք կամ զրպարտություն է եղել, այդ խնդրի լուծման համար իրավական ճանապարհներ գոյություն ունեն, և ուժի կիրառումը որևէ արդարացում չի կարող ունենալ։
Ակնհայտ է, որ վերջին օրերին երկրում հասարակական-քաղաքական մթնոլորտի որոշակի սրացումներին զուգահեռ՝ իրենց մասնագիտական պարտականությունները կատարող լրագրողների և օպերատորների վրա հարձակումների, տարատեսակ ճնշումների նոր ալիք է բարձրացել։ Սա չի կարող չառաջացնել խորը մտահոգություն ու վրդովմունք, հատկապես եթե հաշվի առնենք, որ այդ բռնությունները, որպես կանոն, իրավական գնահատական և հետևանք չեն ունենում, ինչը նպաստում է նմանատիպ միջադեպերի ավելացմանը։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ մենք պահանջում ենք․
– իրավապահ մարմիններից՝ ամենայն մանրամասնությամբ և օբյեկտիվորեն հետաքննություն իրականացնել այս և նախորդ օրերին ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների դեմ կիրառված բռնությունների փաստերի առնչությամբ և արդյունքների մասին տեղեկացնել հանրությանը,
– պատգամավոր Լևոն Քոչարյանից՝ հանդես գալ հայտարարությամբ․ կիրառված բռնության համար հայցել լրագրողի ներողամտությունը և գնահատական տալ իր օգնականի արարքին։
ԶԼՄ-ների աշխատակիցների դեմ բռնությունների այս նոր ալիքի առնչությամբ մեր համերաշխությունն ու սատարումն ենք հայտնում գործընկերներին, կոչ ենք անում իշխանություններին ու բոլոր ընդդիմադիր ուժերին հանդուրժողականություն և քաղաքակիրթ վերաբերմունք դրսևորել լրագրողների և օպերատորների նկատմամբ՝ անկախ այն բանից, թե որ «ճամբարի» հետ են ասոցացվում նրանց լրատվամիջոցները։