Հայաստանը Ադրբեջանին  ականապատ դաշտերի 8 տեղեկամատյաններ է փոխանցել։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ականազերծման գործակալությունը (ANAMA): Ըստ աղբյուրի՝ քարտեզները հիմնականում առնչվում են Քարավաճառի Մռավի լեռնաշղթայի երկայքով «ականապատ հատվածներին»։ Բաքուն պնդում է, որ դրանք «չեն համընկնում ականների իրական տեղակայման հետ, կոորդինատները սխալ են և անօգուտ»։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԱԾ հայտարարություն էր տարածել, որ ՀՀ-ն, հումանիտար նկատառումներից ելնելով, Ադրբեջանին կփոխանցի ականապատ դաշտերի քարտեզների վերաբերյալ 8 տեղեկամատյաններ։ Նշվում էր, որ այդ տեղեկամատյանները աշխատանքային խողովակներով կփոխանցվեն ադրբեջանական կողմին: Դրանց կրկնօրինակները կփոխանցվեն միջազգային գործընկերներին։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն այնուհետև հայտարարություն էր տարածել ու Հայաստանի հասցեին կրկին անհիմն մեղադրանքներ հնչեցրել։
«Մենք բազմիցս նշել ենք, որ ներկայացված քարտեզներն անօգուտ են, թերի և չեն արտացոլում իրական իրավիճակը։ Թեև այս քարտեզները ցույց են տալիս, որ մեր տարածքներում թաղված է 400 հազար ական, իրականում ականների թիվը գերազանցում է 1 միլիոնը։ Հայկական կողմի այս հայտարարությունը ցույց է տալիս, որ այդ երկրի նպատակը մարդասիրական գործընթացին նպաստելը չէ, և այդ քայլը չի ​​կարող դիտարկվել որպես վստահության ամրապնդման միջոց»,-ասվում էր հայտարարությունում։
ՀՀ ԱԳՆ-ն էլ իր հերթին արձագանքել էր Բաքվին․
«Ինչպես բազմիցս նշվել է, Հայաստանը, որպես վստահության ամրապնդման միջոց, Ադրբեջանին է փոխանցել իր տրամադրության տակ եղած ականապատ դաշտերի բոլոր քարտեզները, որոնք ստացել է Լեռնային Ղարաբաղի պաշտոնյաներից։ Ավելի ուշ, առաջնորդվելով մարդասիրական նպատակներով, Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պաշտոնյաների շրջանում հարցումների հիման վրա նոր քարտեզներ է պատրաստել՝ քարտեզները Ադրբեջանին փոխանցել համար: Ցավոք, այս նախաձեռնությունն ադրբեջանական կողմից անմիջապես խիստ բացասական և հեգնական արձագանք ստացավ, որը մերժում է վստահության ամրապնդմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը, շարունակում է շահարկել թեման և Հայաստանի դրական քայլը դարձնում էսկալացիայի և բացասական հռետորաբանության առիթ»,- նշված էր  է ԱԳՆ-ի X-ի միկրոբլոգում գրառման մեջ։