Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիանն ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը երեկ հեռախոսազրույց են ունեցել։ Իրանական Մեհր գործակալության փոխանցմամբ՝ կողմերը քննարկել են Հարավային Կովկասում զարգացումները և երկկողմ հարաբերությունները։
Ողջունելով Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության բանակցությունների առաջընթացը և անդրադառնալով իր առաջիկա այցին Հայաստան՝ Ամիր Աբդոլլահիանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է Բաքվի և Երևանի միջև կայուն խաղաղության հասնելու ուղղությամբ Իրանի կառուցողական ջանքերի շարունակականությունը։ Բայրամովն էլ, գնահատելով Իրանի կառուցողական դիրքորոշումները, դրական է գնահատել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցությունների ընթացքը և հույս հայտնել, որ երկու երկրների միջև վերջնական խաղաղության համաձայնագիրը կստորագրվի մոտ ապագայում։
Նաև նշվում է, որ հեռախոսազրույցում կողմերը ողջունել են այս տարվա վերջին օրերին Աստարաչայ սահմանային կամրջի նախնական բացումը և նշել այդ կամրջի կառուցման կարևորությունը երկու երկրների միջև առևտրային հարաբերությունների զարգացման գործում։
Ըստ ադրբեջանական կողմի հաղորդագրության ՝  հեռախոսազրույցի ընթացքում նախարարները մտքեր են փոխանակել Ադրբեջանի և Իրանի միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության օրակարգի, տարածաշրջանում առկա իրավիճակի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հեռանկարների շուրջ, նաև քննարկել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային համագործակցության հարցեր։
Հիշեցնենք, որ Իրանի ԱԳ նախարարն այսօր աշխատանքային այցով ժամանելու է Հայաստան։