ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Ջ. Բլինքենն այսօր զրուցել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱՄՆ պետքարտուղարկության կայքը։
Բլինքենն ու Փաշինյանը քննարկել են ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկարատև և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի հասնելու ջանքերին։
Պետքարտուղարը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների շարունակական աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը և ընդգծել Հայաստանի հետ երկկողմ համագործակցությունը մեծացնելու ջանքերը՝ ընդգծելով, որ ԱՄՆ-ն աշխատում է  աջակցելու Հայաստանի բարեկեցիկ և ժողովրդավարական ապագայի տեսլականին:
Պետքարտուղար Էնթոնի Ջ. Բլինքեն Ալիևի հետ զրույցում ողջունել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկարատև և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու նախագահ Ալիևի հանձնառությունը։
Պետքարտուղարն ընդգծել է, որ ճանաչում է այն տառապանքը, որն այս երկարատև հակամարտությունը պատճառել է ինչպես ադրբեջանցիներին, այնպես էլ հայերին, և նշել է այն օգուտները, որոնք խաղաղությունը կբերի բոլորին տարածաշրջանում:
Պետքարտուղարը Ադրբեջանի նախագահի հետ քննարկել է մշտական հարաբերությունները, նշել հարաբերություններում վերջին անհանգստացնող կետերը, ինչպես նաև խոսել համագործակցության ամրապնդման հնարավորությունների մասին, հատկապես խաղաղ գործընթացի շուրջ, և բարձր մակարդակի ներգրավվածության կարևորության մասին։