ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդներից մեկը՝ խմբավորման քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիեն, ասել է, որ Իսրայելի հետ հրադադարի կնքումը մոտ է։
«Մենք մոտ ենք զինադադարի համաձայնության հասնելուն», – ասվում է ՀԱՄԱՍ-ի Telegram ալիքում, որին հղում է անում Reuters-ը։ Գործարքի մանրամասները չեն նշվում։
AFP-ն, վկայակոչելով բանակցություններին ծանոթ աղբյուրներին, հայտնում է, որ համաձայնագիրը կարող է ներառել հնգօրյա զինադադար, որը բաղկացած կլինի ցամաքային հրադադարից և Իսրայելի օդային գործողությունների սահմանափակումից Գազայի հատվածի հարավում:
Փոխարենը ՀԱՄԱՍ-ի և «Իսլամական ջիհադի» գրոհայինների կողմից գերեվարված 50-ից 100 հոգի ազատ կարձակվեն։  Գործարքի համաձայն՝ մոտ 300 պաղեստինցի էլ ազատ կարձակվի իսրայելական բանտերից։
Երուսաղեմում BBC-ի թղթակից Թոմ Բեյթմանի տեղեկություններով պատանդների խմբերը կարող են փուլ առ փուլ ազատ արձակվել։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել էր, որ մոտ ապագայում կարող է պայմանավորվածություն ձեռք բերել պատանդների ազատ արձակման շուրջ։
ՀԱՄԱՍ-ի քաղբյուրոյի անդամ Իզաթ էլ-Ռեշիկը քաթարյան Al Jazeera հեռուստաալիքի եթերում ասել է, որ Քաթարը մի քանի ժամվա ընթացքում կհայտարարի Գազայի հատվածում հրադադարի մասին։
«Սպասվող համաձայնագիրը կներառի իսրայելցի կանանց և պատանդ երեխաների ազատ արձակումը օկուպացիոն բանտերում պահվող պաղեստինցի երեխաների և կանանց ազատ արձակման դիմաց», – ասել է նա:
Խմբավորման ներկայացուցչի խոսքով՝ համաձայնագիրը «ընդունելի կլինի ՀԱՄԱՍ-ի զինված թևի ղեկավարների համար»։