Այսօր Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրում տեղի ունեցավ ընտանեկան բռնության գործերից մեկով դատական նիստը, որի շրջանակում մեղադրյալի աթոռին են հայտնվել թե՛ տղամարդը, թե՛ կինը։ Նախկին ամուսիններին մեղադրանք է առաջադրվել միմյանց նկատմամբ ֆիզիկական բռնություն գործադրելու համար։
Ա․Ե․-ն Factor.am-ի հետ զրույցում պատմեց, որ 2004-2020 թվականների ընթացքում պարբերաբար բռնության է ենթարկվել ամուսնու կողմից։ 2021-ին կնոջը վերջապես հաջողվել է ամուսնալուծվել, Էջմիածնից 4 երեխաների հետ տեղափոխվել Երևան։ Ամուսինը պարբերաբար հետապնդել է նախկին կնոջը, այցելել նրա աշխատավայր, խնդիրներ ստեղծել նրա համար։
«Մի քանի տեղից ինձ գործից հանել են զուտ իր պատճառով, որ գալիս, անհանգստացնում էր»,- պատմում է կինը։
Նա փորձել է բռնության մասին հայտնել իրավապահներին, սակայն Էջմիածնում կնոջ գանգատների հիման վրա քրեական վարույթ չի հարուցվել, իսկ Երևանում հարուցված վարույթի շրջանակում Ա․Ե․-ն տուժողից վերածվել է մեղադրյալի։ Նա իր ցուցմունքի ժամանակ անկեղծորեն պատմել է, որ փորձել է ինքնապաշտպանվել՝ ճանկռելով իր վրա հարձակված նախկին ամուսնուն, որից հետո մեղադրանք է առաջադրվել նաև կնոջը։
Նա անչափահաս երեխայի հետ հատակին քնած է եղել, երբ գլխին ստացած հարվածից արթնացել է ու տեսել, որ նախկին ամուսինն իր տանն է։ Տղամարդը շարունակել է հարվածներ հասցնել կնոջը, վերջինս էլ փորձել է ինքնապաշտպանվել։
Այսօրվա դատական նիստին մեղադրյալներից միայն կինն էր ներկայացել։ Նախկին ամուսինը դատական նիստերի քարտուղարին տեղակացրել էր, որ ինքը շփոթել է նիստի օրը, կարծել է, թե այն վաղն է նշանակված և խնդրել է ներողամտորեն վերաբերվել իր բացակայությանը։ Իսկ կինն օրեր առաջ քթի վիրահատության էր ենթարկվել և հայտարարեց, որ չի կարողանա խոսել դատական նիստի ժամանակ, շնչառական խնդիր ունի։
Դատավոր Անի Դանիելյանը որոշեց դատական նիստը հետաձգել և նշանակել նոյեմբերի 30-ին՝ ժամը 15։00-ին։