Գերմանիայի ԱԳ նախարար Անալենա Բերբոքը Բրյուսելում ԵՄ անդամ երկրների արտգործնախարարների հանդիպման մեկնարկից առաջ անդրադարձել է նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին։
«Մենք պետք է ուժեղացնենք հետագա համատեղ եվրոպական ջանքերը՝ աջակցելու խաղաղության գործընթացին։ Եվրոպական հարթակը պաշտպանում է իրական անվտանգությունը, իրական վստահությունը և իրական խաղաղությունը տարածաշրջանում»,- ասել է Բերբոքը լրագրողների հետ զրույցում։
Հավելենք, որ ԵՄ երկրների ԱԳ նախարարները Բրյուսելում խորհրդի նիստում քննարկում են նաև ԼՂ շուրջ ստեղծված իրավիճակն ու Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության բանակցությունները։
ԵՄ բարձրաստիճան ներկայացուցիչը լրատվամիջոցներին ավելի վաղ հայտնել էր, որ Եվրամիությունը կարող է ընդլայնել իր դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում՝ ի պատասխան «հանրապետության ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանն ուղղված Ադրբեջանի կողմից սպառնալիքներին»։ Բացի այդ, ԵՄ ներկայացուցչի խոսքով, միությունը քննարկում է, թե ինչպես աջակցել Հայաստանին իր դիմակայունության ամրապնդման հարցում, այդ թվում՝ անվտանգության ոլորտում։