Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը էթնիկ զտման ենթարկած Ստեփանակերտում այսօր անցկացված զորահանդեսի ժամանակ հերթական անգամ հայատյաց հայտարարություններ ու սպառնալիքներ է հնչեցրել։ Ալիևը նաև խոստովանել է իր կողմից միջազգային իրավունքի խախտմամբ Հայաստանի վրա ռազմական հաձակումներն ու ՀՀ  սուվերեն տարածքների օկուպացիան, որոնք տեղի են ունեցել Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո, ինչպես 2021 թ-ի մայիսին, այնպես էլ 2022 թ-ի սեպտեմբերին։
«Մենք անմիջապես գրավեցինք Ղարաբաղի տարածաշրջանի բոլոր կարևոր կետերը։ Միևնույն ժամանակ, մենք վերահսկողություն հաստատեցինք ադրբեջանա-հայկական սահմանի վրա»,- ասել է Ալիևը՝ ընդգծելով, որ ադրբեջանական ԶՈՒ-ն «աստիճանաբար բարելավում է դիրքերը սահմանին և տարբեր միջոցառումների արդյունքում հայ-ադրբեջանական սահմանի հիմնական մասում ավելի գերիշխող դիրքեր ունի»։
«Մենք գիտեինք, որ ռևանշիստական ​​ուժերը Հայաստանում գլուխ են բարձրացնում։ Մենք գիտեինք, որ Հայաստանի թիկունքին կանգնած արտաքին ուժերը մեր դեմ գործելու դրդմամբ կրկին սադրիչ ազդանշաններ կուղարկեն նրան։ Ուստի՝ մեզ անհրաժեշտ էր պաշտպանել մեր սահմանը, և մի քանի ռազմական գործողությունների արդյունքում այսօր ադրբեջանա-հայկական սահմանին իրավիճակը մեր վերահսկողության տակ է»,-հայտարարել է Ալիևը։
Ի դեպ, նա ևս մեկ արդարացրել է Արցախում իրականացրած ռազմական ագրեսիան ու հանցագործությունները, որոնք տեղի են ունեցել ոչ միայն սեպտմբերի 19-ին, այլև 44-օրյա պատերազմին հաջորդած երեք տարիների ընթացքում։ Խոսքը  Փառուխի, Սարիբաբայի ու այլ ռազմական գործողությունների մասին է։