Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը ու վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը ներկայացնում են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին Կառավարության «Հումանիտար կենտրոն»-ի կողմից ցուցաբերվող աջակցության աշխատանքների ընթացքը:
Այսօր ժամը 14:00-ի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից 70,500 բռնի տեղահանված անձ է հատել Հայաստանի սահմանը։ Նրանցից 50,866-ը հաշվառվել է։ Այս մասին այսօր կառավարության հումանիտար կենտրոնում հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց վարչապետի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը։ «Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան մարդկանց հոսքի ինտենսիվությունը չի նվազել։ Ժամում 1000 անձ է հաշվառվում, ուղղորդվում»,- ասաց Բաղդասարյանը։
Նրա խոսքով՝ Ստեփանակերտում կան քաղաքացիներ, որոնք չունեն սեփական փոխադրամիջոց․ «Նրանց տեղափոխման հարցը դեռ բաց է մնում։ Այս ուղղությամբ քայլեր են ձեռնարկվում։ Գորիսում 35 ավտոբուսներ են տեղակայված, երբ երթեւեկը թեթեւանա, այդ ավտոբուսները կկարողանան մեկնել Ստեփանակերտ։ Կա որոշակի պայմանավորվածություն մեկնման գործընթացի շուրջ»։