«Ֆրանսիան չի կարող ճնշել և Լաչինի միջանցքը բացել տալ, որպեսզի հումանիտար բեռներն Արցախ հասնեն, քանի որ Ֆրանսիան որևէ պարտավորություն չունի, ի տարբերություն Ռուսաստանի, որը փաստաթուղթ է ստորագրել»,- այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց ԱԺԲ խորհրդի անդամ Արա Պապյանը։
Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիայի ցանկացած ճնշում կդիտարկվի որպես միջամտություն Ադրբեջանի ներքին գործերին։ «Ինչո՞ւ ներքին գործերին, որովհետև մեր «ապիկար» իշխանությունների գործունեության հետևանքով Արցախի հարցը դարձել է Ադրբեջանի ներքին հարց և հումանիտար հարց։
Ես զարմացա, որ ՄԱԿ Անվտանգության խրհրդում այդ հարցը քննարկվեց, որովհետև ԱԽ-ն միջպետական հարցեր է քննարկում, Ֆրանսիայի շնորհիվ է, որ Արցախի հարցը դեռ քննարկվում է ԱԽ-ում։
Աշխարհը մեզ պարտք չէ, աշխարհն իր օրենքներն ունի։ Աշխահը մեզ կարող է աջակցել, բայց ո՞ւր է հայ ժողովուրդը։  Ո՞ւր են հազարավոր այն արցախցիները, որոնք ապրում են ՀՀ-ում, իրենք պետք է ոտքի կանգնեն, որ Ֆրանսիան աջակցի։ Ֆրանսիայից քաղաքապետ է գալիս և փորձում է օգնել, իսկ Երևանում իշխող կուսակցության քաղաքապետի թեկնածուն ասում է՝ Արցախի մասին ինձ հարցեր մի՛ տվեք»,- նշեց պապյանը՝ ընդգծելով՝ Արևմուտքն անում է ավելին, քան պարտավոր է։