Երևանի Մարգարյան փողոցում մի քանի ամիս առաջ կառուցված եզրաքարերը քանդվում են, դա նկատել ու ֆեյսբուքյան իր էջում հանրայնացրել է Երևանի բնակիչ Արթուր Չախոյանը, որը խնդրի մասին տեղեկացրել է Աջափնյակ վարչական շրջանի կոմունալ բաժնի պետ Ռոման Ալոյանին։
«Սա իմ ձեռն է, իմ ճկույթ մատն է, խնդրեմ, նայեք, ճկույթով ես բորդյուր եմ քանդում, ճկույթով»,- Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում հրապարակված իր հոլովակում եզրաքարերը շուռ տալով՝ ներկայացնում էր Չախոյանը:
Չախոյանը նշում է՝ շինարարական նորմերի խախտումներով այլ աշխատանքների մասին էլ է հանրայնացրել, իսկ քաղաքապետարանից նույն պատասխանն է լինում՝ խնդիրը լուծվել է։ Ինքը, սակայն, հակառակի ականատեսն է:
«Մեկ օրում, երկու օրում թերություններն անհնար է շտկել, և չէր կարող լինել այնպես, որ շտկվեր, և ես դա չնկատեի ու չհանրայնացնեի: Այսինքն՝ ես դա համարում եմ ծածկադմփոց, դա իրականությաւնը չի համապատասխանում: Այստեղ բետոնե հիմք չկա, որ պիտի լիներ: Ամբողջովին քանդվում է, ես այստեղ ցուցադրելու համար մի փոքր հատված եմ քանդել, երևի ուրիշներն իրենց հետաքրքրությունը պարզելու համար քանդել են, պարզել են: Եթե ես ուզենամ, ոտքով, ձեռքով ամբողջ եզրաքարերը կքանդեմ»,- Factor TV-ի հետ զրույցում պարզաբանում է նա:
Չախոյանը մասնագիտությամբ շինարար է, բայց նշում է, որ շինարարական աշխատանքներն այնքան վատ են արվում, որ անզեն աչքով է դա երևում։
«Սրա տակ պետք է լիներ բետոնե հիմք ու խիճ, չկա: Բացի այդ՝ եկեք չխոսենք քաղշին նորմերից, եկեք խոսենք անորակ աշխատանքից, ի՞նչ կապ ունի՝ տակը բետոնե հիմք պիտի լիներ կամ չլիներ, ակնհայտ է, որ նոր տեղադրված եզրաքարերը քանդվում են: Բա սա չե՞ն տեսնում։ Գրավոր դիմում տվել եմ, թաղապետին ասել եմ, բոլորը տեղյակ են, բայց ընթացք չեն տալիս»,- հավելում է նա:
Ճանապարհաշինարարների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Էդուարդ Բեզոյանը նշում է, որ այն կազմակերպությունները, որոնք կատարում են ճանապարհաշինական աշխատանքները, պետք է որակով անեն, այլապես կրկնակի ծախս են անելու, եթե, իհարկե, նրանց աշխատանքը հավուր պատշաճի վերահսկվի։
Հարցին, որ, փաստորեն, վերահսկողությո՞ւնը նորմալ չի լինում, Բեզոյանը պատասխանում է․ «Դե ուրեմն վերահսկողությունն էլ այդքան լավ չէ, չգիտեմ, շատ տեղեր կարող է չլինել, բայց վերահսկողությունն էլ կա, որը տանջամահ է անում, որպեսզի որակով ճանապարհ, որակով շենք ստանանք: Ձեր ասածը երկու անգամ պիտի փոխի, պատկերացրեք՝ ամեն մի գծամետր շարելու համար, չգիտեմ, մինչև 2,000-2,500 դրամ է հավելյալ։ Պատկերացնո՞ւմ եք՝ այդքան բետոն նորից բերի և այլն, քանդի, մի հատ էլ նորից տեղադրի: Պատկերացնո՞ւմ եք՝ դա ինչ աշխատանք է, երկու-երեք անգամ թանկ է նստում»։
Աջափնյակ վարչական շրջանի ղեկավարությունը տեղյակ է խնդրից, տվյալ շինաշխատանքի արդյունքը մինչև այս տարվա նոյեմբեր երաշխիքային ժամանակահատվածում է և շինարարությունն իրականացրած կազմակերպության ներկայացուցչի հետ դիտարկվել են թերությունները, Factor TV-ին հայտնեցին քաղաքապետարանից։