«Ժողովրդավարական երկրին պետք է աջակցի Արևմուտքն՝ ի հակադրություն Արդբեջանի, որը տոտալիտար երկիր է»․ Աղասի Ենոքյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում, ամփոփելով  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի բրյուսելյան այցը, նշեց, որ  այն Հայաստանի համար բավականին էական նշանակություն ունեցավ:
«Սիրո և համերաշխության հեղափոխությունից հետո Հայաստանի ղեկավարությունը, նոր վարչապետը ներկայացավ ՆԱՏՕ-ին և ճանաչողական առումով ունեցավ բազմաթիվ հանդիպումներ»,-ասաց քաղաքագետը։
Ըստ Աղասի Ենոքյանի՝ այս բրյուսելյան այցով վարչապետը կարևորագույն երկու ուղերձ կարողացավ տեղ հասցնել․ «Ղարաբաղի հարցով Արևմուտքն ունի շատ կարևոր դեր և կարևորվեց Հաայաստանի դերը, որպես ժողովրդավարական երկիր և, փաստորեն, հարցը այն էր, որ ժողովրդավարական երկրին պետք է աջակցի Արևմուտքն՝ ի հակադրություն Արդբեջանի, որը տոտալիտար երկիր է, և, ինչպես Փաշինյանը նշեց, այստեղ ոչ միայն Ղարաբաղի խնդիր է, այլ ժողովրդավարության պայքար՝ ընդդեմ տոտալիտար Ադրբեջանի»։
Քաղաքագետը նաև հավելեց, որ այս այցը տարբերվեց նախորդներից առաջին հերթին նրանով, որ Հայաստանը ներկայացավ նոր իմիջով։