«Հոգեքննությամբ անընդհատ զբաղվելը ոչ միայն ազնիվ չէ, այլ դրանով ձեզ եք վարկաբեկում: Պարոն Վիգեն Խաչատրյանի հոգուն հաստատ դրանով հանգստություն չեք բերում: Դուք մինչև հիմա չեք էլ հասկացել, որ մարդու հոգեհանգստին մասնակցությունն անձնական հարց է: ԱԺ արտահերթ նիստում այս մասին նշեց «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը:
«Երբ քաղաքականացնում եք այդ հարցերը, նույն ձևով կարող ենք ձեզ հարցնել՝ ո՞ւր էիք դուք գեներալ Մանվել Գրիգորյանի հուղարկավորությանն ու հոգեհանգստին, ո՞ւր էիք դուք Վիգեն Ստեփանյանի, Արմեն Գրիգորյանի, պատմաբան Արտակ Մովսիսյանի հոգեհանգստին:
Դուք հիմա ապացուցում եք, որ այն արժեքները, որոնք հայտարարել եք և եկել իշխանության, աստիճանաբար և կոպիտ ձևով ջարդելով՝ անցնում եք ամեն ինչի վրայով»,- նշեց Մինասյանը։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն արձագանքեց․ ասելով. «Պարո՛ն Մինասյան, Ձեր անձնական և Ձեր շրջապատի անկախությունը Հայաստանի և Արցախի անկախության հետ մի՛ շփոթեք, մեղք է: Թեև դուք հիմա շատ ավելի ազատ ու անկախ եք, քան նախկինում, ուղղակի եչք զգում:
Ինչ վերաբերում է գործող գործընկերոջ հոգեհանգստին մասնակցելուն, դա ձեր խղճի վրա եմ թողնում: Դուք ինձ խորհուրդ մի՛ տվեք, Դուք իմ գրառումը կարդացե՛ք ամեն օր կարդացեք ու ամաչե՛ք»:
Սիմոնյանը սկսեց պատասխանել նաև «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի` տեղից արված հայտարարություններին` ասելով.  «Դուք Ձեր կյանքով զբաղվեք, Ձեր արժանապատվությունով, Ձեր արածներով․․․ Դատական նիստի ժամանակ կխոսեք դրա մասին»:
Օհանյանը հակադարձեց. «Դու ԱԺ նախագահ չես»:«Բա դու ո՞վ ես, որ ես, որ ես ԱԺ նախագահը չեմ, դու ի՞նչ ես անում ստեղ, գնա տուն սարքի քեզ համար տարբեր տեղերում․․․ Ձեր գեներալները պարտվեցին»,-ասաց Ալեն Սիմոնյանը, ինչին Օհանյանն արձագանքեց. «Դու ես պարտվել»:
ԱԺ ամբոնի մոտ եկած «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը միացավ լեզվակռվին և դիմելով Սեյրան Օհանյանին` ասաց․ «Պարո՛ն Օհանյան, Ձեզ կոռեկտ պահեք։ Դուք դաստիարակություն ստացե՞լ եք։ Դուք չգիտե՞ք, որ պատգամավորի հետ «դու»–ով չեն խոսում։
Սո՛ւս, ձա՛յնդ, լռի՛ր, առանց հավելյալ տվայտանքների։ Ի դեպ, մեծ մասը չլսեց, թե ինչ ասացիք ԱԺ նախագահին, հիմա ասում եմ` սրիկան դուք եք։ Ձա՛յնդ, պապանձվի՛ր, պապանձվի՛ր»։
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ընդմիջում հայտարարեց։