ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ունեցվածքը, ըստ ներկայացված հայտարարագրերի, փոփոխություն գրեթե չի կրել․ նա չունի որևէ շարժական կամ անշարժ գույք, չունի թանկարժեք իրեր։
Փաշինյանը գույքի և եկամուտների հայտարարագրեր սկսել է ներկայացնել 2012 թ-ից, երբ դարձել է Ազգային ժողովի պատգամավոր։
Անշարժ գույք Փաշինյանը երբևէ չի հայտարարագրել։ 2012-ին ձեռք է բերել HYUNDAI SONATA մակնիշի ավտոմեքենա՝ 13․6 մլն դրամով (2011 թ-ի արտադրության), որը վաճառել է 2019 թ-ի հուլիսին՝ 4․55 մլն դրամով։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը հրապարակել է վարչապետի 2022 թ-ի գույքի, եկամուտների, ծախսերի և շահերի հայտարարագիրը։
Ըստ այդմ՝ երկրի ղեկավարը ներկայացրել է միայն դրամական շարժ։ Մասնավորապես՝ բանկերից մեկում նա ունի 3 մլն 15 հազար դրամ ավանդ, սակայն դրանից ստացված տոկոսագումար չի ներկայացրել հայտարարագրում։ Վարչապետի եկամուտը կազմել է միայն նրա աշխատավարձը՝ 12,837,503 դրամ։
Հայտնի է, որ հայտարարագրերում անձնական շատ տվյալներ փակվում են, այդ թվում՝ բանկերի անունները, դրամական միջոցների ծագման աղբյուրները, իսկ գումարների մեծությունները բաց տվյալ են։
Այս առումով տարօրինակ է, որ վարչապետի հայտարարագրում բանկային հաշիվների մեջ առկա է 1 տող, որի տվյալներն ամբողջությամբ պաշտպանված են՝ փակ են, այդ թվում՝ բանկային հաշվի սեփականատիրոջ անունը։
Տարբեր բանկային հաշիվների վրա Ն․ Փաշինյանը տարեվերջին ունեցել է 114.7 դրամ, 27,701.8 դրամ, 3.84 ԱՄՆ դոլար և 154,562.5 դրամ։
Որպես կանխիկ գումար Փաշինյանը հայտարարագրել է 1800 դոլար, որը տարեվերջին նվազել է և դարձել 800 դոլար, և 790 հազար դրամ, որը տարեվերջին 10 հազար դրամով ավելացել է՝ կազմելով 800 հազար դրամ։
Վարչապետն, ի պաշտոնե, «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի, ինչպես նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահը։
Ն․Փաշինյանը մասնակցություն ունի 1 առևտրային կազմակերպությունում՝ ի դեմս իր տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի, որը «Մեր տպարանը» ՍՊԸ-ի 50 % բաժնեմասի սեփականատերն ու կազմակերպության տնօրենն է 2009 թ-ից ի վեր։