ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունն այսօր հայտնեց, որ Իրանից մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստանի տարածք առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոց, ինչպես նաև զենք, զինամթերք տեղափոխելու դեպք է կանխվել։ Բացահայտումն իրականացվել է Սյունիքի մարզային վարչության աշխատակիցների և Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության «Մեղրի» ջոկատի ծառայողների հետ միասին։
Պարզվել է, որ մայիսի 18-ին ՀՀ քաղաքացին հայ-իրանական պետական սահմանի Մեղրի քաղաքի հարակից տեղանքում, ինքնությունը դեռևս չպարզաբանված ԻԻՀ քաղաքացու կողմից նշված վայրում, վերցրել է նրա կողմից մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ առաքված թմրամիջոցների խմբաքանակը, զենքը և զինամթերքը, այն թաքցրել է հայ-իրանական պետական սահմանի սահմանային շերտի մոտակայքում և հեռացել։ Հաջորդ օրը ներգրավելով ՀՀ ևս 2 քաղաքացու՝ ուղղորդել է գնալ և թաքստոցից վերցնել թմրամիջոցների խմբաքանակը, զենքը, զինամթերքը և տեղափոխել Քաջարան։
Իրավապահները Մեղրի քաղաքի մոտակայքում ավտոմեքենան կանգնեցրել են և ձերբակալել ՀՀ երեք քաղաքացիներին։
Ավտոմեքենայում հայտնաբերվել են 10 կիլոգրամը գերազանցող ընդհանուր քաշով՝ «հերոին», «մեթամֆետամին» և «մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցների զանգվածներով լցված 20 տարբեր փաթեթներ, ինչպես նաև 2 հատ մարտական ատրճանակ՝ 20 փամփուշտներով։ Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Սա մաքսային հսկողության կետերը շրջանցելով արգելված բեռների տեղափոխման միակ դեպքը չէ։ Նմանատիպ սխեմայի գործելու հավանականության մասին մայիսի 18-ին լրագրողների հետ զրույցում նշել էր ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ 1 տոննա կոկաին ներկրելու դեպքին։
«Թմրանյութերը հայտնվում են շուկաներում՝ անցնելով մաքային կետեր կամ շրջանցելով մաքսային հսկողության գոտիները։ Այսինքն՝ անպայման չէ, որ մաքսային հսկողության գոտիով մաքսանենգ ապրանքը մտնի»,- ասել էր Բադասյանը։
ՊԵԿ նախագահը նաև մաքսային հսկողության գոտիները շրջանցելու կիրառվող տարբերակ էր մատնանշել․ «Օրինակ` Իրանի հետ սահմանում գետի վրայով նետում են թմրանյութը կամ դրոնով տեղափոխում են և գցում այնպիսի տեղում, որտեղից իրենց հանցակիցները կարող են վերցնել դա»։
Ստացվում է՝ ԱԱԾ-ի կողմից այսօր տարածված հաղորդագրությունը վերաբերում է ՊԵԿ նախագահի հիշատակած այս սխեմայով իրականացված մաքսանենգությանը։
Ինչ վերաբերում է ԱԱԾ-ի կողմից մայիսի 17-ին հայտնաբերված 1 տոննա կոկաինի դեպքին, որն Էկվադորից տարանցիկ երկրներով փորձ է արվել տեղափոխել Հայաստան, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱԱԾ-ն, ոչ թե Պետական եկամուտների կոմիտեն։ Այսպիսով, կարելի է ենթադրել, որ սա ևս փորձ է արվել Հայաստան հասցնել ոչ թե մաքսակետերով, այլ շրջանցելով մաքսային հսկողության կետերը և հայտնվելով ԱԱԾ-ի ու սահմանապահների ուշադրության կենտրոնում։