Հակակոռուպցիոն դատարանում այսօր շարունակվեց երրորդ բանակային կորպուսի նախկին հրամանատար, գեներալ Գրիգորի Խաչատուրովի և ևս 12 անձի գործով դատական նիստը, որի ընթացքում դատավոր Արամ Գրիգորյանը որոշում կայացրեց ևս երեք ամսով երկարաձգել Խաչատուրովի կալանավորման ժամկետը։
Ավելի քան 5 ժամ ընթացող նիստի ժամանակ վատացավ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի նախկին տեղակալ Ստեփան Գալստյանի ինքնազգացողությունը։ Դատարան հրավիրվեց շտապօգնության բրիգադ։
Նիստի ողջ ընթացքում դատարանի բակում հավաքված էին Խաչատուրովի աջակիցները, որոնք ի նշան բողոքի՝ պարբերաբար բարձրախոսով հորդորում էին ազատ արձակել նախկին հրամանատարին։
Պաշտպանական կողմը Խաչատուրովի կալանքը քաղաքական է որակում, հայտարարելով, թե նա նիստի ընթացքում պետք է ազատ լիներ.
«Դատական նիստերի դահլիճում դատավոր Գրիգորյանը հանցագործություն էր կատարում: Մեր կողմից փորձ էր կատարվել՝ կանխել այդ հանցագործությունը, սակայն վերջինս որոշեց, որ այդ հանցագործությունից թաքնվելու միակ տարբերակը ինձ վարույթից հեռացնելն է: Գրիգորի Խաչատուրովը 16:45-ից հանդիսանում էր ազատ մարդ, այսինքն՝ կալանքի որոշման ժամկետը լրացել էր, սակայն դատարանը ապօրինի կերպով մարդուն պահում է անազատության մեջ, այն դեպքում, երբ կալանքի վերաբերյալ դատարանի որոշում առկա չէր։ Գրիգորի Խաչատուրովը դատավոր Գրիգորյանի մոտ գտնվում է պատանդի կարգավիճակում, որովհետև գոյություն չունի դատական որոշում, որով նրան կարող են պահել կալանքի տակ: Այդ գործողությունները բարձրաձայնելու հետևանքով ինձ դատական նիստերի վարույթից հեռացրին առանց պատճառաբանելու, թե ինչու են ինձ հեռացնում»,- նիստի ընդմիջման ընթացքում դատարանի բակում հայտարարել էր պաշտպան Միհրան Պողոսյանը։
Այս հիմքով պաշտպանական կողմը ցանկանում էր դատավորին ինքնաբացարկ հայտնել, սակայն, ըստ Պողոսյանի, դատավորը թույլ չէր տալիս այդ միջնորդությամբ հանդես գալ:
«Սա աննախադեպ իրավիճակ է»,- մեկնաբանում է պաշտպանը։
Հիշեցնենք՝ վարույթի շրջանակում մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 3 դրվագ 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առանձնապես խոշոր չափերով գույքի վատնում և պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ)
Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Մանուկ Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ), իսկ ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի նախկին հրամանատար Գրիգորի Խաչատուրովին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին եւ 3-րդ կետերով (փողերի լվացում, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով և պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով)։
Մեղադրանք է ներկայացվել նաև «Մոսթոն Ինժիներինգ» ընկերության տնօրեն Դավիթ Գալստյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն և փաստաթղթի կեղծում) և ևս 9 անձի: