Գերմանիայի և Ֆրանսիայի մասնակցությունը միանշանակ դրական ներդրում կարող է ունենալ․ փոխնախարարը՝ քիշնևյան հանդիպման մասին․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ադրբեջանը բանակցություններից առաջ կամ հետո միշտ դիմում է սադրանքների, և դա ավանդույթ է դարձ8ել։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը:
«Ցավոք, դա նոր գործելաոճ չէ: 1995 թվականից եմ Արտգործնախարարության համակարգում և չեմ հիշում մեկ բանակցությունների փուլ, որ չլինեն նման սադրանքներ կամ մինչև հանդիպումը կամ հանդիպումից հետո. ցավոք, այսպիսի ավանդույթ է ձևավորվել: Գնահատականը տրվել է թե՛ ԱԳՆ-ով, թե՛ վարչապետի կողմից՝ Կառավարության նիստի բացման ժամանակ»,- ասաց ԱԳ փոխնախարարը:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական կողմը երեկվանից տարբեր տրամաչափի զինատեսակներով պարբերաբար կրակ է բացում Գեղարքունիքի մարզի մարտական դիրքերի ուղղությամբ: Հայկական կողմն ունի 6 վիրավոր:
Անդրադառնալով հարցին, թե Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ի՞նչ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել, ինչ առաջընթացի մասին է խոսքը, փոխնախարարն ասաց. «Առաջընթացը վերաբերում էր ավելի լավ պատկերացումներ ստանալ երկու կողմերի մոտեցումների վերաբերյալ, դա արվեց»:
ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարարը խաղաղության պայմանագրի շուրջ դիրքորոշումները մոտեցնելու առումով Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների բանակցություններն արդյունավետ փուլ է համարում։
Նրա խոսքով՝ ամերիկյան կողմը արել է հնարավորը, որ ստեղծվի դրական մթնոլորտ:
«Իսկապես արդյունավետ փուլ էր՝ հնարավոր պայմանագրի նախագծի շուրջ մոտեցնելու դիրքորոշումները: Իհարկե, կան մի շարք կարևորագույն հարցեր, որ դեռ պետք է քննարկվեն, հենց դրա համար է, որ Բրյուսելում կազմակերպվում է արդեն բարձրագույն մակարդակով հանդիպումը, որին կհաջորդի Մոսկվայում ԱԳ նախարարների մակարդակով հանդիպումը, կլինեն այլ հանդիպումներ ևս», -ասաց Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ Մոսկվայում հանդիպումը նախատեսված է մայիսի 19-ին, եթե որևէ փոփոխություն չլինի։
Պարույր Հովհաննիսյանի խոսքով` մոսկովյան հանդիպումն ինչ-որ չափով կլինի Վաշինգտոնում բանակցությունների տրամաբանական շարունակությունը, բայց միևնույն ժամանակ յուրաքանչյուր ֆորմատ ունի իր յուրահատկությունը։
Նշենք, որ հունիսի 1-ին Քիշնևում սպասվում է բարձր մակարդակի ևս մեկ հանդիպում, թեև Բաքուն դեռ չի հաստատել իր մասնակցությունը։ Դա կլինի Պրահայի ձևաչափի կրկնությունը՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի ղեկավարների, Եվրոպական խորհրդի ղեկավարի, Ֆրանսիայի նախագահի մասնակցությամբ։
Փոխնախարարի խոսքով` ակնկալվում է նաև Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի մասնակցությունը. «Գերմանիայի և Ֆրանսիայի մասնակցությունը դրական ներդրում կլինի, քանի որ խոսքը ԵՄ երկու ազդեցիկ երկրների մասին է»: