ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպումից հետո գրառում է կատարել Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«Երկխոսությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու բանալին է»,- գրել է Բլինքենը և կից լուսանկարներ հրապարակել։
Secretary of State Antony Blinken shakes hands with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in a large meeting room. Behind them are members of their delegations.
Secretary of State Antony Blinken talks to the participants in the plenary meeting while sitting at a rectangular table. Around him sit members of his delegation. Behind him stand large U.S., Armenia and Azerbaijan flags.
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպումը:
Քննարկվել են տարածաշրջանում կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցեր, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակին:
Տեղի է ունեցել նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպումը, այնուհետև տեղի է ունեցել եռակողմ հանդիպում։
Քննարկվել են տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային իրավիճակի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակին:
Տեղի են ունեցել նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ ղեկավարների միջև բանակցությունները ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ «Հարաբերությունների կարգավորման շուրջ համաձայնագիր» փաստաթղթի շուրջ: «Ամերիկայի ձայնի» հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ-ի բարձրաստիճան դիվանագետները մանրամասներ են հաղորդել բանակցություններից։