Երևանի Սայաթ-Նովայի պողոտայի Ֆրանսիայի հրապարակ-Տերյան փողոց հատվածում այսօր կտրվում էին մայթեզրերի հաստաբուն 50-ից ավելի ծառերը։
Սայաթ-Նովա պողոտայում կենսունակության ավարտին մոտ և ամբողջովին դեֆորմացված թեղի մանրատերև ծառերը կփոխարինվեն գնդաձև սոսիներով: Այս մասին
Factor TV-հետ զրույցում նշեց «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանությունե ՀՈԱԿ տնօրեն Արմեն Բեգոյանը։
Նրա խոսքով՝ հատվում են բացառապես կենսունակությունը կորցրած կամ դրա ավարտին մոտ գտնվող թեղի տեսակի ծառատեսակները։ Այդ ծառերը սաղարթներ գրեթե չունեն, իսկ նոր տնկվող ծառերի սաղարթները բնականաբար տարեցտարի կմեծանան։
Հաշվի առնելով, որ քաղաքի սրտում ենք, այսօր կտնկվի սոսի տեսակի ծառատեսակի պարտիզային ձևը, այսինքն՝ գնդաձև սոսիներ։
Բեգոյանի կարծիքով՝ սոսիներով թեղիների փոխարինումը չի աղավաղում Երևանի կենտրոնի տեսքը, քանի որ Օպերային հարող Մաշտոցի պողոտայում և Սայաթ նովայի մի հատվածում ևս սոսիներ են տնկված։
«Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանությունե ՀՈԱԿ տնօրենի հավաստմամբ՝ այս գործողություններն արվում են օդի մաքրության և բնակչության առողջության համար։