Կատարյալը կլիներ ՄԱԿ-ի մանդատով միջազգային զորակազմը․ Ռասմուսենը՝ արցախցիների անվտանգության երաշխիքների ապահովման մասին․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենն այսօր Ջերմուկում լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ դիտարկմանը, որ միջազգային բանակցություններում միջնորդները կարևորում են ԼՂ բնակչության անվտանգության և իրավունքների երաշխավորման անհրաժեշտությունը, և հարցին՝ ի՞նչ մեխանիզմներով է հնարավոր երաշխավորել ԼՂ բնակչության անվտանգությունն ու իրավունքները։
«Պետք է անել ամեն ինչ, որ հասնենք տևական և արդար խաղաղության համաձայնագրին։ Այն պետք է երաշխավորի ԼՂ-ում բնակչության իրավունքները և անվտանգությունը։ Այդ իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների համար որոշակի միջազգային մեխանիզմ պիտի ունենանք, որ կմշտադիտարկի, կվերահսկի և կերաշխավորի դա։ Մնում է տեսնել, թե ինչպես կկազմվի այդ միջազգային մեխանիզմը, բայց կատարյալ կլիներ ՄԱԿ-ի մանդատը վայելող խաղաղապահ կոնտինգենտը։
Երբ ասվում է խաղաղապահ կոնտինգենտ, նրանք պետք է ունենան հստակ առաքելություն և մանդատ, որը թույլ կտա իրենց ապահովել ԼՂ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը»,- նշեց Ռասմուսենը։