Որոշ դատախազների հայտարարագրերը տեսե՞լ եք, երբ վարձատրությունը բարձրացնելու նախագիծ եք մշակել․ Սիսակ Գաբրիելյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
«Դուք տեսե՞լ եք որոշ դատախազների հայտարարագրերը, որովհետև աշխատավարձի բարձրացման համար նշում եք սոցիալական պայմանների բարելավումը»,-ԱԺ նիստում դիմելով արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանին՝ հարցրեց Քաղաքացիական պայմանագիր խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը։
Լևոն Բալյանը պատասխանեց․ «Ինքս հայտարարագրերի ուսումնասիրություն չեմ արել, չեմ կարող ասել։ Նախատեսվում է ատեստավորում անել դատախազական համակարգի, բայց աշխատավարձի բարձրացումը պայմանավորված չէ ատեստավորումն անցնելով, ատեստավորումն իրականացվելու է զբաղեցրած պաշտոնին համապատասխան լինել-չլինելու տրամաբանությամբ»։
Նշենք, որ Ազգային ժողովում քննարկվում է «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունել մասին հարցը։ Փոփոխության արդյունքում դատախազներին կվճարվի ամսական հավելում՝ պաշտոնային դրույքաչափի 92 տոկոսի չափով։