Նաիրա Զոհրաբյանը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին բախումներ սպասում է ամեն վայրկյան, Ադրբեջանին նույնիսկ Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը չի կարող կանգնեցնել։ «Ադրբեջանը մշտապես օգտվել է ցանկացած շեղող հնարավորությունից, դա փաստ է»,- ասում է ծառուկյանական պատգամավորը։
Մինսկի խմբի համանախագահներն, ըստ տիկին Զոհրաբյանի, վերջապես պետք է հասկանան, որ Ադրբեջանին բանակցային գործընթացներ պետք չեն։ Նրանք պիտի փոխեն իրենց մարտավարությունը, որովհետև ժամանակ ձգելն այլևս հարցի լուծում չէ։ «Եթե Ադրբեջանի օմբուդսմենը հայտարարում է, որ յուրաքանչյուր ադրբեջանցի երիտասարդի համար հայրենասիրության օրինակ պետք է լինի Ռամիլ Սաֆարովը, ինձ համար ցանկացած խոսակցություն այստեղ ավարտվում է»,- վկայում է պատգամավորը։
Բոլորին է հասկանալի, թե ինչ է ուզում անել Ալիևը, Նաիրա Զոհրաբյանն ասում է, թե հարցն այն է, թե որն է միջազգային հանրության ուզածը։ Ադրբեջանն, ըստ նրա, ավելի է կոշտացրել իր հռետորաբանությունը։ Պատգամավորը չի բացառում, որ Ադրբեջանին աշխուժացնում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի ներքաղաքական լարված վիճակը։ «Նրանք, ովքեր ներքաշված են այս կոնֆլիկտի մեջ Արցախում, առաջին հերթին պետք է մտածեն ոչ թե սեփական քաղաքական ամբիցիաների մասին, այլ Արցախի ժողովրդի և սահմանին կանգնած զինվորի անվտանգության մասին»,- ասում է տիկին Զոհրաբյանը։
«Ելք» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը համաձայն չէ, որ Ղարաբաղի ներքաղաքական վիճակը սահմանային սրացումների վրա ազդեցություն ունի։ Ավելին, նույնիսկ խորհուրդ չի տա Ադրբեջանին աշխուժանալ Արցախի ներքաղաքական լարվածության ֆոնին, թող հիշեն ապրիլյան պատերազմի օրերի համախմբվածությունը։ «Մենք լինելով ընդդիմություն այն ժամանակ, չհապաղեցինք մի վայրկյան նույնիսկ և մեր համեստ մասնակցությունն ունեցանք, իհարկե, ոչ մարտական գործողություններին, որոնք բարեբախտաբար ավարտված էին»,- հիշում է Հովիկ Աղազարյանը։
Պատգամավորը ղարաբաղա-ադրբեջանական նոր բախում առաջիկայում չի սպասում։ Ադրբեջանական ճակատում զինտեխնիկայի կուտակումները նա բացատրում է միայն նոր իշխանությունների օրոք ռուս-հայկական հարաբերությունների նոր մակարդակով, ինչն Ադրբեջանին վախեցրել է։ «Նիկոլ Փաշինյանի բացարձակ լեգիտիմության պայմաններում Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները նոր, ավելի բարձր մակարդակի կհայտնվեն, ինչն ավելի կստվերի Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները»,- վերլուծում է «Ելք»-ականը։
Պարոն Աղազարյանը նոր պատերազմից չի վախենում։ Պատերազմի օգտին նա արտահայտվում է ոչ որպես պատգամավոր, այլ պարզապես քաղաքացի։
«Հովիկ Աղազարյան-Ինչքան շուտ պատերազմն սկսվի, էնքան լավ մեզ համար, էնքան վատ իրենց համար։
Լրագրող- Էդ դեպքում ի՞նչ կարող է տեղի ունենալ։
Հովիկ Աղազարյան-Լիքը բաներ, չեմ ասի»։