ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի  փոխխոսնակ Ֆարհան Հաքը նախօրեի ճեպազրույցում անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակին։
Պատասխանելով հարցին, թե ՄԱԿ-ի երկրի թիմ կա՞ Լեռնային Ղարաբաղում, Հայաստանում կամ Ադրբեջանում և նրանցից որևէ նորություն ունե՞ն Լաչինի միջանցքի իրավիճակի վերաբերյալ, խոսնակը նշել է, որ մտագոհ են իրավիճակով։
«Մենք հստակ հայտնել ենք մեր մտահոգությունները Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ: ՄԱԿ-ի թիմերը  Հայաստանում ու Ադրբեջանում շարունակում են բաց պահել ուղիները իշխանությունների ու միջազգային գործընկերների հետ և  պատրաստ են  արձագանքել, հենց պայմանները թույլ տան»,-ասել է Հաքը՝ հավելելով․
«Մենք ուզում ենք համոզվել, որ Լաչինի միջանցքը ունակ է գործել, և գիտեք, որ գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել բոլոր կողմերին ապաէսկալացնել լարվածությունը և ապահովել Լաչինի միջանցքում ազատ ու անվտանգ տեղաշարժը  նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն ու իր աջակցությունն է հայտնում շարունակվող միջնորդական ջանքերին»։
Հավելենք, որ Ադրբեջանի իշխանությունները Լաչինի միջանցքը փակ են պահում արդեն 52 օր։