Բլոկադայի 25-րդ օրն Արցախում մթերային խանութները գրեթե դատարկ են:
Խանութներից մեկի աշխատակից Տոնյա Մուրադյանն ասում է. «Ներկա պահին ոչ մի սնունդ չկա: Խանութը գրեթե դատարկ վիճակում է: Վիտրինաները դատարկ են: Խանութում կարող ենք ջրեղեն, հաց ու խմիչք գտնել»:
Գնորդներից մեկը նշում է․ « Խանութներում տնտեսականին քիչ-միչ է, այն էլ սպառվում է: Բանջարեղեն ընդհանրապես չկա վաղուց»:
Օրեր առաջ սկսել են պետական պահուստներից սահմանափակ քանակությամբ որոշ ապրանքներ ստանալ, որը սակայն չի բավարարում: Օպերատիվ շտաբից որոշ ապրանքներ ստանում են խանութները:
Գնորդներից մեկն էլ նշում է. «Ուտելիք ենք ման գալիս, տեսնենք որտեղից ենք ինչ գտնում, որ գոյատևենք: Համարյա ոչինչ չկա»:
Տոներից հետո փակ խանութներն ավելացել են: Որոշները հասցրել էին փակվել դեռ 2022-ի վերջին:
Մարդկանց մի մասն էլ դժգոհում են տեղական ապրանքատեսակների՝ մանավանդ կանաչեղենի անհիմն թանկացումներից:
Շատերը տեսախցիկի առաջ չեն ցանկանում խոսել իրենց մտահոգությունների մասին: Իսկ դրանք շատ են: Նույնիսկ դեղատուն մտնողներն են հաճախ դատարկաձեռն հեռանում:
Հիշեցնենք՝ 25 օր է, ինչ Արցախը շրջափակման մեջ է: Ադրբեջանը շարունակում է «բնապահպանների» անվան տակ փակ պահել Արցախն աշխարհին կապող «կյանքի ճանապարհը»:
Արցախում 120 000 մարդ, որից 30 000-ը երեխաներ են, այս տարի Ամանորը դիմավորել են շրջափակման մեջ։ Ադրբեջանցիների կողմից Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհի փակման պատճառով 1100 արցախացի, որնցից 270-ը երեխաներ են,  տուն վերադառնալու հնարավորություն չունի։