Վերջին բացառիկ ազգանպաստ տեղաշարժերը եկան հույսը վերականգնելու և Հայոց պետականության կերտումը է՛լ ավելի ուժեղացնելու. Դավիթ գասպարյան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Աշխարհում 5000-ից ավել ժողովուրդ կա, մի էդքան էլ լեզու, լեզուները մի քիչ ավելի քիչ են, քան ժողովուրդների թիվը, բայց էդ 5000-ից ընդամենը 200-ն է ՄԱԿ-ում գրանցված, որ ունի պետություն և պետականություն: Այն, ինչ մենք ձեռք ենք բերել վիթխարի է, անփոխարինելի է և պիտի պահպանենք. այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց գրականագետ Դավիթ Գասպարյանը:
«Փառք Աստծո, վերջին մաքրագործումները, վերջին բացառիկ ազգանպաստ տեղաշարժերը եկան հույսը վերականգնելու և Հայոց պետականության կերտումը է՛լ ավելի ուժեղացնելու»,- ասաց գրականագետը:
«Ես՝ որպես հայ մարդ, երջանիկ եմ այս հարյուրամյակով, երջանիկ եմ հատկապես այս վերջին դեպքերի տեսադաշտում, երբ էդ պղտոր դեմքերից, երևի հարյուր անգամ էստեղից ասել եմ՝ ապազգային և հակաժողովրդական ղեկավարություն էր ստեղծվել, որ ամեն ինչ միացնում էր իրար՝ համայնքները միացնում էր իրար, դպրոցները միացնում էր իրար: Ի վերջո, ժողովուրդն ուղղվեց իրենց դեմ, տապալեց ու լավ արեց: Իսկ էդ օրը՝ էդ հրաժարականի օրը (նկատի ունի ՀՀ նախկին վարչապետ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը-խմբ) ամեն հայ մարդու ներսում ոնց որ մի լամպ վառված լիներ՝ դեմքները լուսավոր էր»,- ասաց նա: